Rozpory vnútri HZDS začínajú mať až komický charakter. Úsmevnými sú hlavne preto, že ide iba o vnútorné problémy najsilnejšej opozičnej strany, a tie sa napriek tomu stávajú takmer celospoločenskou témou. Každý deň je občan informovaný o tom, čo povedal dlhoročný majiteľ HZDS Vladimír Mečiar a čo mu na to odvetil dlhoročný učeň tejto firmy, dnes zrazu prebudený demokrat Vojtech Tkáč. Alebo naopak.
Okrem nafúknutej publicity, ktorej sa tešia obaja spomenutí páni, smiešne sú aj veci, ktoré hovoria. A to sú chvíľami skutočne perly. Vladimír Mečiar nemá poriadok vo svojom poslaneckom klube, utečie mu z neho jedenásť poslancov, a on začne hovoriť o potrebe predčasných volieb v roku 2004. Argumentuje tým, že sa zmenili parlamentné pomery. Nuž, málokde na svete sa pri preskupovaní opozície konajú predčasné parlamentné voľby. Skôr to býva zvykom, ak vláda stráca v zákonodarnom zbore väčšinu. Ak toto Mečiar nevie, nemusí byť Tkáč ďaleko od pravdy, keď o predsedovi HZDS okrem iných vecí tvrdí aj to, že má problémy s hodnotením reality.
S Tkáčom sa ohľadom tej veci dá súhlasiť. Už v okamihu, keď sa šéf HZDS snaží vysvetliť, že medzi jeho historickým odchodom z VPN a odchodom tkáčovcov je diametrálny rozdiel. Len ťažko sa hľadá, čo delí jeho - Mečiarovu - bývalú platformu VPN-Za demokratické Slovensko vnútri Verejnosti a dnešnú Tkáčovu platformu nezávislých vnútri HZDS. Ide totiž skôr o vzácnu podobnosť, ktorá bude mať aj podobný koniec - Tkáč si zrejme založí novú stranu a takisto, ako pred rokmi Mečiarovi, ani jemu ani na um nezíde vzdávať sa poslaneckého mandátu, ktorý dostal ako kandidát inej strany a pokojne doposlancuje toto volebné obdobie.
Aj preto by Vojtech Tkáč nemusel rozosmievať ostatných krkolomnými vysvetleniami, ako sa stal nezávislým a súčasne zostáva členom hnutia. Jeho krik o nedemokratickosti faktu, že mu pozastavili členstvo v HZDS, nemožno brať celkom vážne. Tkáčova skupina bola vylúčená podľa pravidiel, ktoré boli odjakživa nedemokratické, a že si na to spomenul až dnes, je úsmevné podobne ako Mečiarovo tvrdenia. Rozchody v HZDS totiž nemožno ani inak brať.

Beata
Balogová
