Prepisy odpočutých hovorov Jána Badžgoňa mohli vzniknúť rôzne. Legálne ho mohli odpočúvať len pracovníci ministerstva vnútra alebo SIS. Ak sa tak stalo, prepis urobil skúsený analytik, ktorý vybral len to najpotrebnejšie. Vynechal pozdravy a podobné veci a prepísal priamu reč do nepriamej. Oficiálne sa takéto odpočuté hovory na ministerstve vnútra nerobia, či sa robia na SIS, včera hovorca tajnej služby nevedel povedať.
Odpočuté hovory potom dotyčný človek ponúkol na trhu a niekomu ich predal. Podľa informácií SME mohli stáť okolo 60-tisíc korún. Kúpil ich niekto, kto potreboval vedieť, čím sa v októbri 2002 zaoberal podnikateľ Ján Badžgoň. Tento človek ich zároveň mohol poslať do médií a politikom.
Aj politici tvrdia, že zverejnením mohlo ísť o dve veci. Ukázať, čo sa tu celé roky s odpočúvaním deje, a zároveň poškodiť a možno vystrašiť premiéra Mikuláša Dzurindu. Ak bolo úmyslom poškodiť SDKÚ, mohol ich médiám a politikom poslať nielen kupujúci, ale aj predávajúci.
Prepisy mohli vzniknúť aj nelegálne. Ten, kto ich poslal, chcel v tom prípade len poškodiť SDKÚ. Človek, ktorý niekoho nelegálne odpočúva, zrejme nemá záujem ukázať verejnosti, v akom stave odpočúvanie na Slovensku je. (mož)