Bratislava 18. februára (TASR) - Spoplatnenie vysokoškolského štúdia na Slovensku by podľa názoru rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimíra Báleša prinieslo určité riziká. V okolitých krajinách susediacich so Slovenskom nie je štúdium spoplatnené a vysokoškolských učiteľov by veľmi mrzelo, keby naši mladí ľudia dávali prednosť štúdiu v zahraničí, povedal.
Zavedenie poplatkov za štúdium na vysokých školách by muselo byť veľmi dobre skoordinované so sociálnymi a prospechovými štipendiami a možnosťami výhodných pôžičiek. Okrem toho by sa poplatok za štúdium mal odpustiť vynikajúcim študentom, čo chce urobiť aj STU v prípade, že by k spoplatneniu štúdia došlo. Len potom by sa mohlo hovoriť o reálnej šanci študovať pre každého študenta, teda aj tých so sociálne slabším zázemím, myslí si rektor Báleš.
Ako ďalej konštatoval rektor STU, z rozhovorov so študentmi vyplýva, že časť z nich je za spoplatnenie vysokoškolského štúdia, na druhej strane však veľká skupina študentov to zásadne odmieta. Záleží od vlády SR a potom od parlamentu, ako rozhodnú v tejto otázke, existujúce riziká však treba mať na zreteli.
Rektor Báleš upozornil na mylné názory vo verejnosti, že spoplatnenie štúdia by vyriešilo finančné poddimenzovanie vysokých škôl. Svedčia o tom aj prepočty, ktoré urobili na STU. Vyplýva z nich, že pri počte okolo 15 000 študentov na tejto univerzite a pri školnom vo výške asi 10 percent by získaná suma predstavovala zhruba 88 miliónov Sk. Z tejto čiastky by 40 percent presunuli do štipendijného fondu, takže by STU zostalo asi 53 miliónov. V situácii, keď nárast cien energií v tomto roku na STU predstavuje 24 miliónov Sk, tak na tvorbu fondu reprodukcie by tejto univerzite zostalo len pár miliónov korún, čo nerieši finančnú situáciu, uviedol V.Báleš.