Bratislava 19. februára (TASR)- Slovenskí občania nepoznajú ešte dostatočne kompetencie verejného ochrancu práv a pozerajú sa naňho ako na spasiteľa všetkého zlého, čo sa tu za predchádzajúce roky nazhromaždilo. Po stretnutí so slovenským ombudsmanom Pavlom Kandráčom to povedal jeho český kolega Otakar Motejl.
Motejl pritom upozorňuje, že podobné problémy boli aj v Čechách a existuje tu historická podobnosť. Postupne za dva roky pôsobnosti kancelárie sa však okruh problémov, s ktorými sa občania na ombudsmana obracajú, vyselektoval a podobný vývoj očakáva aj na Slovensku. "Ľudia si uvedomujú, že sú určité zákonom stanovené mantinely, čo môže verejný ochranca práv robiť a čo nie," konštatoval Motejl.
Zákon však vymedzuje pôsobnosť verejného ochrancu práv inak na Slovensku ako v Čechách, zdôraznili zhodne obidvaja partneri. Český ombudsman má menšie právomoci voči orgánom samosprávy ako slovenský. Verejný ochranca práv v SR nemá kompetencie vo vzťahu k väzenskej a justičnej stráži a k polícii a jeho pôsobnosť sa sústreďuje predovšetkým na základné práva a slobody.
Do kancelárie slovenského verejného ochrancu práv už prišlo vyše 1900 podnetov, z ktorých len jedna tretina spadá do jeho kompetencie. Vybavených je už 650 podnetov, vrátane odloženia. K stopercentnej spokojnosti je vyriešených 63 prípadov. Kandráč upozorňuje v tejto súvislosti predovšetkým na nedostatočný počet právnikov - desať, ktorí sa týmto prípadom môžu venovať. Na českú kanceláriu VOP sa v prvom roku existencie obrátilo 6,5 tisíc občanov a v druhom roku 5900. V súčasnosti tu pracuje 32 právnikov.
Kandráč hodnotí za necelý rok svojho úradovania pozitívne najmä odstraňovanie prieťahov v súdnom konaní. Za dobrú považuje spoluprácu s predsedami súdov ako aj s Generálnou prokuratúrou. V Čechách sú podľa slov Motejla výrazne z celospoločenského hľadiska najmä problémy týkajúce sa ochrany životného prostredia. I keď za väčší úspech ombudsman považuje, keď sa im podarí dosiahnuť zmenu osudu u konkrétneho človeka.
Pomoc občanom má však aj svoju odvrátenú stránku. Na základe výhražného listu od občana z výkonu trestu odňatia slobody by mal byť Kandráč 26. marca zastrelený. "Pretože som mu nepridelil byt," zdôvodnil ombudsman. Takisto i pracovníci kancelárie - najmä ženy majú problémy s niektorými občanmi.
Český ani slovenský ombudsman sa nechystajú kandidovať na post prezidenta. mab rč