Bratislava 19. februára (TASR) - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR dnes schválil s pripomienkami návrh novely zákona o Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva (SNSĽP). Členovia výboru zmenili jej účinnosť na 1. apríla namiesto 1. marca.
Ďalej zmenili v dvoch prípadoch, kto môže navrhovať členov Správnej rady SNSĽP. V navrhovanej deväťčlennej rade po jednom členovi vymenujú prezident SR a vláda na návrh mimovládnych organizácií namiesto vedúceho Kancelária prezidenta SR a premiéra. Ostatné kompetencie ostali v novele tak, ako to navrhlo Ministerstvo spravodlivosti SR. Po jednom členovi ďalej vymenujú minister práce, sociálnych vecí a rodiny a dekani právnických fakúlt v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Trnave a minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Členstvo v tomto orgáne bude dobrovoľné, neplatené a nezastupiteľné s trojročným funkčným obdobím. Podľa znenia novely bude Správna rada SNSĽP voliť a odvolávať zo svojich členov predsedu a podpredsedu Správnej rady, výkonného riaditeľa a schvaľovať štatút strediska, rokovací poriadok Správnej rady, návrh rozpočtu a plán činnosti SNSĽP.
Funkčné obdobie členov správnej rady zriadenej podľa doterajších predpisov, ak bude novela zákona schválená, sa skončí zvolaním prvého rokovania novovymenovaných členov tohto orgánu. Má to byť najneskôr, na základe pozmeňovacieho návrhu, do 1. mája 2003, o čom bude informovaný minister spravodlivosti. Zároveň je tou osobu, ktorá zvolá prvé rokovanie novej Správnej rady SNSĽP.
Novela zakotvuje aj povinnosť strediska vypracúvať a každoročne zverejňovať správu o stave dodržiavania ľudských práv a slobôd v SR. Túto každoročne do 31. januára musí stredisko zverejniť na internete alebo v dennej tlači s celoslovenskou pôsobnosťou.
Novelu pred poslancami odôvodňovala štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, ktorá konštatovala, že bola predložená na základe požiadavky na stransparentnenie činnosti SNSĽP, vymedzenie právneho rámca na ustanovenie jeho orgánov a určenie ich kompetencií.
Exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský sa pokúšal tento zákon zmeniť v máji 2001, ale po vrátení prezidentom republiky 21. júna ho poslanci pri opätovnom prerokovaní neschválili. Rovnako ako vtedy aj teraz SNSĽP odmieta novelu zákona tvrdiac, že je v rozpore s článkom 1 ods. 2 Ústavy SR, pretože porušuje medzinárodnú zmluvu, ktorou je SR viazaná, záväzky z nej vyplývajúce, ako aj záväzky vyplývajúce z Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN - Parížske princípy. Predseda Správnej rady SNSĽP prof. JUDr. Jozef Madliak, Csc., v novembri 2002 napísal premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a Lipšicovi list, kde okrem iného konštatuje, že Stredisko vzniklo z iniciatívy Komisie OSN pre ľudské práva, Centra pre ľudské práva OSN, vlády Holandského kráľovstva a vlády SR na základe Projektu SLO/94/AH/2 pod názvom Založenie národného inštitútu pre ochranu a podporu ľudských práv. Rovnaké argumenty ako v liste prezentoval dnes pred poslancami aj riaditeľ SNSĽP Ondrej Srebala.
Členovia výboru dnes presunuli rozhodovanie o novele zákona o zdravotnej starostlivosti na pondelok 24. februára. Pozitívne stanovisko zaujali k novelám kompetenčného zákona, stavebného poriadku i k zákonu o pamäti národa.