BRATISLAVA – Vznik klubu nezávislých poslancov, ktorí patria do tzv. Tkáčovej skupiny HZDS, je otázny. Aj keď skupina spĺňa podmienku, že musí mať najmenej osem členov, strany vládnej koalície nie sú rozhodnuté, ako sa pri hlasovaní o klube zachovajú.
Otvorený je aj postoj poslancov Ficovho Smeru. Jednoznačne sa vyjadrili len komunisti, ktorí klub jedenástich poslancov nepodporia. Bez súhlasu parlamentu klub nemôže vzniknúť.
Vytvorenie nového klubu by znamenalo nové rozdelenie síl v opozícii a teda prerozdelenie jej postov v parlamentných výboroch na kontrolu tajnej služby, vojenského spravodajstva, v imunitnom výbore a výbore pre nezlučiteľnosť funkcií.
Niektoré strany argumentujú, že ak by sa Tkáčov klub postupne rozrastal, opäť by sa vytvorili podmienky na ďalšie prerozdelenie parlamentných funkcií. HZDS naznačilo, že by žiadalo prerozdelenie poslancov aj v ostatných výboroch a zahraničných delegáciách parlamentu.
Šéf klubu ANO Ľubomír Lintner hovorí, že súhlas liberálov komplikuje precedens, že jedna strana by mala dva kluby. „Ešte to tu nebolo. Pre nás by bolo dôležité, keby opustili HZDS,“ povedal. Nebol by rád, aby sa parlament vťahoval do vnútrostraníckej situácie v HZDS.
Pre Lintnera otázka stojí aj tak, kto je lepší: „Tí, ktorí odchádzajú, alebo tí, čo hovoria, že chcú súboj s Mečiarom vybojovať vnútri HZDS?“
Predseda SMK Béla Bugár by za „smiešne“ považoval, keby sa neustále menilo zloženie zahraničných delegácií podľa vývoja počtu členov Tkáčovho klubu. Za dobré nepovažuje ani odmietnutie nového klubu.
Boris Zala zo Smeru hovorí, že v strane sú názory za aj proti. „Nechám to na taktiku poslaneckého klubu. Mám svoj názor, ale zatiaľ to nie je názor pre verejnosť,“ dodal.
Aj šéfa klubu KDH Pavla Minárika „vyrušuje“, že jedna strana by mala dva poslanecké kluby. „Keď sa to vyrieši, nebude problém,“ podotkol.
Vojtech Tkáč hovorí, že zákon o rokovacom poriadku nezakazuje, aby jedna strana mala dva kluby. Tkáč sa na budúci týždeň stretne s lídrami poslaneckých klubov a vysvetlí im argumenty svojej skupiny. Verí, že napokon by nový klub mohli podporiť aj niektorí poslanci HZDS.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že strany vládnej koalície by sa nemali pri hlasovaní o vzniku Tkáčovho klubu riadiť kalkuláciami, že pri významných hlasovaniach by mohla táto skupina podporiť vládnu koalíciu. „Aj keby malo ísť o dôležité hlasovania pre štát, nemalo by to byť určujúcim motívom,“ povedal.
Napríklad pri hlasovaní o návrhu na vyslanie vojakov do Perzského zálivu rozhodla práve Tkáčova skupina. Keby nepodporila návrh výboru pre obranu a bezpečnosť, vojaci by do zálivu nešli. Kubín hovorí, že poslanci by sa mali riadiť predovšetkým zákonom o rokovacom poriadku. Ak sú nejasnosti s jeho aplikáciou, privítal by skôr iniciatívu na jeho vylepšenie namiesto ad hoc prípadov „jedným klub dovolíme, druhým nie“.
Vládne strany podľa politológa najskôr dopredu dali Tkáčovi „opciu“, že by klub podporili, teraz však začali váhať. Nevylúčil, že sa v úvode schôdze parlamentu môže objaviť aj návrh oddialiť rozhodnutie o vzniku nového klubu.
Skúsenosť so vznikom klubov parlament už má
BRATISLAVA – V minulom volebnom období vznikol v parlamente klub KDH. Vytvorilo ho deväť poslancov, ktorí vystúpili z Dzurindovej SDK. Vznik klubu KDH vtedy podporili všetky strany okrem poslancov, ktorí sa hlásili k SDKÚ. Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko komentoval vznik klubu ako facku voličom SDK.
O niekoľko týždňov neskôr vznikol ďalší klub z poslancov SOP a ďalších odídencov z klubu SDK – poslancov Budajovej LDÚ a zelených. Plénum ho schvaľovalo s ťažkosťami a až na tretíkrát. Hlasovalo sa zdvihnutím ruky, nie elektronicky. Opozícia vtedy snemovňu opustila. Ján Budaj vznik klubu komentoval: „Tri prúdy, ktoré sa dávajú dohromady, predstavujú to najmodernejšie, čo v politickom myslení prišlo po novembri 1989.“
Po sporoch v radoch národniarov dlho nebolo zrejmé, či sa podarí nazbierať potrebných osem poslancov na vznik klubu Slotovej Pravej SNS alebo Malíkovej SNS. Nakoniec sa to podarilo slotovcom, Malíkovej predtým parlament nevyhovel, aj keď v čase, keď hlasoval, bola jej skupina osemčlenná. (sp)

Beata
Balogová
