Bratislava 20. februára (TASR) - Od 1. júla tohto roku sa približne o tretinu zvýšia koncesionárske poplatky za vysielanie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo), pričom ich platcami by sa mali stať aj dôchodcovia, ktorí boli dosiaľ od koncesií oslobodení. Uvádza sa to v návrhu novely zákona o koncesionárskych poplatkoch, ktorý dnes predložili na skrátené medzirezortné pripomienkové konanie predstavitelia Ministerstva kultúry SR.
Výška poplatku sa v prípade rozhlasu zvýši zo súčasných 30 na 40 korún a v prípade televízie zo 75 na 100 korún mesačne, čo bude v praxi znamenať 35-korunový rast mesačných výdavkov na jednu rodinu. Poberatelia dôchodku, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti so zárobkovo činnou osobou, budú platiť len polovicu z tejto sumy, teda 20 korún za rozhlasové a 50 korún za televízne vysielanie.
V prípade, ak novela prejde pripomienkovým konaním a následne ju schváli aj parlament, do pokladnice verejnoprávnej televízie pribudne približne 700 miliónov korún ročne a o viac ako 200 miliónov bude bohatší aj rozhlas. Podľa predbežnej analýzy celkových ročných nákladov a výnosov by tak STV mohla skončiť svoje ročné hospodárenie s kladným výsledkom vo výške okolo 440 miliónov korún oproti plánovanej strate asi 268 miliónov. Okrem toho by sa zlepšila aj finančná situácia rozhlasu, ktorého strata by dosiahla iba 870 000 korún v porovnaní s plánovanými 238 miliónmi.
Výška sadzby koncesionárskych poplatkov sa od ich zavedenia v roku 1969 menila len dvakrát, a to v roku 1985, keď koncesie za rozhlas a televíziu vzrástli z 10 na 20, respektíve z 30 na 50 korún, a v roku 1997, keď sa poplatky vyšplhali na súčasnú hranicu 30 a 75 korún. Napriek trvajúcej inflácii sa počas posledných piatich rokov poplatky nezvyšovali, čo v skutočnosti znamenalo pokles reálnych výnosov oboch verejnoprávnych médií a zvyšovanie ich každoročnej straty. Ďalším dôvodom negatívneho hospodárskeho výsledku STV a SRo boli aj rozsiahle demografické zmeny súvisiace najmä s rastúcim počtom obyvateľov v dôchodkovom veku, ktorí poplatky uhrádzať nemusia. V súčasnosti platí za vysielanie STV a SRo iba 61,5 percenta slovenských domácností, 32 percent platiť nemusí a 6,8 percenta sú takzvaní oslobodení neplatiči.
V návrhu sa takisto uvádza, že koncesie by sa mali každé dva až tri roky regulovať v závislosti od viacerých ekonomických faktorov. V Nemecku ich upravuje špeciálna mimovládna komisia, ktorá určuje výšku poplatkov na najbližšie štyri roky tak, aby sa počas prvej polovice tohto obdobia vytvoril istý finančný prebytok, ktorý potom slúži na pokrytie deficitu vzniknutého v rámci druhej polovice. Výška koncesií vo Veľkej Británii je zas priamo viazaná na rast indexu spotrebiteľských cien. Odlišný systém zaviedlo i Nórsko, kde poplatok vypočítavajú podľa priemernej ceny dennej tlače, to znamená, že počet pracovných dní v mesiaci vynásobia cenou denníkov. Na Slovensku by tak koncesie za rozhlas a televíziu dosiahli 90, respektíve 180 korún.