tohto klubu, ktorý by mal byť jednoduchou procedúrou, až taký jednoduchý nebude. Zrazu sa vyrojili príčiny a argumenty, prečo to nepôjde - a zďaleka nie len u mečiarovcov.
Najčastejšie sa uvádza, že jedna strana by nemala mať v parlamente dva kluby, že vznik nového klubu prerozdelí pomer síl v radoch opozície a následne aj pri obsadení postov v niektorých parlamentných výboroch - vo výbore na kontrolu tajných služieb, v imunitnom a vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií. Kalkuluje sa, že keby sa poslanecký klub ľudí okolo Vojtecha Tkáča rozrastal, bolo by potrebné opakovane prerozdeliť parlamentné funkcie.
Je možné, že rokovací poriadok je nedostatočný, ale jeho dnešné znenie všetky tieto pochybnosti a prekážky eliminuje a niet dôvodu, prečo by klub nemal vzniknúť. Poslanci sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo k volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do Národnej rady, hovorí rokovací poriadok. Nikde nie je zmienka o tom, že by jedna strana nemohla mať v parlamente dva kluby. No a keď sa HZDS de facto vzdalo tkáčovcov, o dvoch kluboch jednej strany nemožno hovoriť.
Na utvorenie poslaneckého klubu podľa rokovacieho poriadku treba najmenej osem poslancov. Tkáčovcov je jedenásť. Teda už im stačí, aby sa plénum riadilo svojím rokovacím poriadkom a aplikovalo, že ak sa chcú poslanci združiť do poslaneckého klubu, musí jeho utvorenie schváliť Národná rada. Musí, hovorí rokovací poriadok - teda je povinná.
Je jeden-jediný dôvod, i keď diskutabilný, prečo nemusí. Nahlas ho pomenoval poslanec Smeru Zala. Strany môžu taktizovať a neriadiť sa rokovacím poriadkom. Tie koaličné by však nemali, pretože aj ony počas minulého volebné obdobia neraz preskupovali sily v poslaneckých koaličných kluboch a dokonca vznikol aj jeden nový. Nič ich teda neoprávňuje dnes nevyhovieť tkáčovcom, a to aj za predpokladu, že by sa pomer síl v parlamente mal meniť v tomto volebnom období ešte mnohokrát.
A ak im to prekáža, mali by svoju energiu radšej upriamiť na vylepšenie rokovacieho poriadku. Inak sa môžu poslanecké kluby množiť ako huby po daždi.

Beata
Balogová
