
Veľvyslanec a vedúci delegácie Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden navštívil včera rómsku osadu v obci Ďurkov v okrese Košice-okolie. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA – Na Slovensko už prišli stámilióny, ktoré mali pomôcť vyriešiť situáciu Rómov. Za to, v akých podmienkach žijú naši Rómovia, nás únia neraz kritizovala, ale zároveň k nám išli aj nemalé peniaze na rómske projekty. Tie sa však k Rómom dostanú väčšinou značne okresané. Predseda ANO Pavol Rusko hovorí, že nikto nevie, ako sa stovky miliónov na riešenie problémov Rómov vynaložili.
Novinár Andrej Bán hovorí, že na slovenských Rómov išla už možno miliarda korún, no darcovia často vôbec nevedia, na aké projekty sa peniaze použili, a už vôbec nie, aká časť peňazí dorazila priamo k Rómom.
Bán dlhodobo sledoval toky týchto peňazí. Hovorí, že súčasný systém je zlý. Vo svojich článkoch citoval aktivistu z občianskeho združenia Zachráňme Letanovský mlyn: „Vysoké odmeny sa vyplácajú rôznym konzultantom, oponentom, lektorom a autorom. Keď sa slávnostne vyhodnocoval program PHARE 98, zameraný na Spiš, tak sme sa dozvedeli, že zo 17 miliónov korún dostala 10 miliónov nerómska agentúra, ktorá to celé zabezpečovala. Miestne občianske združenia dostali po dvadsať-, tridsaťtisíc korún.“
„Treba rozlíšiť, kde sú veľké peniaze a kde malé, aj keď si nemyslím, že peniaze sa zneužívajú. Stotisíc korún a menej sa vždy použije tam, kde sa žiadajú,“ hovorí splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. „Ak ide o veľký grant, napríklad zo zahraničia, časť peňazí ide na prevádzku inštitúcie. Stálo by za to zhodnotiť, aké je to percento. Ak sú to peniaze PHARE, časť ide na poradcov a zahraničné kancelárie.“
Z rómskych projektov žije množstvo mimovládnych organizácií. Rusko hovorí, že peniaze, ktoré dostal tretí sektor, považuje za vec súkromných osôb. Ako donor by však bol veľmi nespokojný s využívaním peňazí.
„Môže sa stať, že nerómske organizácie získajú peniaze, ale potom nevedia, čo s nimi majú robiť, aj keď bol vypracovaný projekt. Nájdu si rómske organizácie a dajú im pomerne malú časť z peňazí, ostatné idú na ich réžiu,“ hovorí Ivan Mako, predseda združenia Mladí Rómovia, ktoré organizuje projekt rómskych asistentov. „Taký systém funguje v celej Európe.“ Nemá však priame dôkazy, že sa niečo také robí.
Obrovský balík peňazí z programu PHARE podľa Orgovánovej ešte existuje, ale nebol použitý. Je určený na štátny projekt infraštruktúry pre tridsať osád, ale podmienkou na uvoľnenie peňazí je majetkové vyrovnanie pozemkov.
(rf, sp)