Len v rámci Bratislavského a Nitrianskeho kraja za roky 2000 a 2001 odišlo z PZ 143 policajtov, ktorým bolo vyplatené odchodné viac ako 27 miliónov Sk, informovala dnes novinárov podpredsedníčka Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Danica Borisová. Viac ako tri štvrtiny z nich mali pritom menej ako 50 rokov a takmer tretina menej ako 40 rokov.
"Na tento problém opätovne upozorníme ministra vnútra, pretože nie je asi v záujme štátu, aby ľudia v takomto produktívnom veku opúšťali službu," uviedla Borisová.
NKÚ zistil pri kontrole krajských riaditeľstiev PZ v Bratislave a Nitre za roky 2000 a 2001 viaceré nedostatky v hospodárení s prostriedkami a majetkom štátu. Ako aj v prípade iných riaditeľstiev, aj tentoraz kontrolný úrad konštatoval prečerpanie príjmov, ktoré si riaditeľstvá kompenzovali nerozpočtovanými pokutami. Z nich totiž môžu 70 percent využívať na krytie výdavkov spojených s výkonom činnosti.
Opakujúci sa problém sa vyskytuje pri predaji služobných vozidiel PZ. Podľa zistení NKÚ čiastka, ktorú štát dostal za predané vozidlá, tvorila len 20 percent zo sumy, za ktorú ich automobilové opravovne predali konečnému kupujúcemu. NKÚ konštatoval aj malú efektivitu doterajšieho systému ukladania a vymáhania pokút nezaplatených na mieste. "Suma nevymožených pokút z roka na rok narastá, a tak požiadame ministra vnútra, aby prijal systémové riešenie v tejto oblasti," povedala Borisová. Kontrolný úrad zistil aj nedostatočné zabezpečenie maximálnej hospodárnosti, a to najmä pri vykonávaní opráv motorových vozidiel. Chyby sa vyskytli aj v účtovných dokladoch.
NKÚ kontroloval i dotácie na činnosť a vybavenie Mestského požiarneho zboru v Bratislave a dotácie na výstavbu stanice požiarneho zboru hlavného mesta v rokoch 2000-2002. Kontrola skončila podľa Borisovej veľmi dobre, pričom nedošlo k porušeniu žiadnych právnych predpisov ani k nehospodárnemu konaniu.