Bratislava 21. februára (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti a generálna prokuratúra nemajú jednotný názor na znenie zákona o špeciálnom prokurátorovi, ktorý v súčasnosti čaká medzirezortné pripomienkové konanie. Do tohto procesu preto odchádza norma v alternatívnej podobe.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic vysvetlil, že rozpory pretrvávajú v otázke vymenovania špeciálneho prokurátora. Jeho rezort zastáva názor, že by ho mal kvôli vyššej nezávislosti vymenovať aj odvolávať kolektívny orgán. Domnieva sa tiež, že tento prokurátor by mal v obmedzenejšej miere podliehať pokynom generálnej prokuratúry. Rovnako pritom poukázal na jeho samostatnejšie postavenie, keďže v jeho kompetencii bude stíhanie trestných činov všetkých ústavných činiteľov.
Vecou pripomienkového konania bude odstránenie rozporov, poznamenal dnes pred novinármi generálny prokurátor Milan Hanzel.
Lipšic očakáva, že zákon by mohol byť prijatý v prvej polovici tohto roku. V súvislosti so zriadením špeciálneho súdu treba podľa neho novelizovať zákon o organizácii súdov a Trestný poriadok. Na súde by malo pôsobiť šesť sudcov v dvoch trojčlenných senátoch. Jeho pozícia by mala zodpovedať úrovni krajského súdu, čo znamená, že odvolania voči nemu by riešili špeciálne senáty najvyššieho súdu.
Vytvorenie špeciálnej prokuratúry a súdu si vyžiada nemalé finančné prostriedky. Minister však dúfa, že vzhľadom na to, že sa vláda okrem iného zaviazala aj bojovať proti korupcii a organizovanej kriminalite, nájde v rozpočte potrebné financie.
Prokurátori a sudcovia pôsobiaci v spomínaných inštitúciách by mali podliehať bezpečnostným previerkam.