Od Chmelovho príchodu stále vyrábajú a prerábajú organizačné štruktúryBRATISLAVA - Zamestnanci ministerstva kultúry sa nestíhajú čudovať rýchlosti, s akou im ich minister Rudolf Chmel predkladá nové a nové organizačné štruktúry ministerstva. Za niekoľko mesiacov jeho pôsobenia sa zmenili už niekoľkokrát.
„Deje sa to, aby bola práca na ministerstve priehľadnejšia a transparentnejšia a aby sa ukázalo, že úrad nie je pre úradníkov, ale na to, aby doslova slúžil kultúre a umeniu,“ vysvetlil Chmel pre SME. Pri jeho nástupe na ministerstve pracovalo 145 zamestnancov, posledná organizačná štruktúra ráta s počtom 171 zamestnancov.
Najskôr minister za ANO zrušil všetkých sedem existujúcich sekcií a niekoľko odborov a referátov, aby zriadil štyri nové sekcie a až 12 odborov vrátane inak na ministerstvách nevídanej kancelárie tajomníka kolégia. Mal ju viesť poradca ministra a bývalý minister Ladislav Snopko.
Po niekoľkých dňoch však Chmel túto organizačnú štruktúru zrušil a dal príkaz na vytvorenie ďalšej. Podľa nej zrušil len sekciu medzinárodnej spolupráce a v ostatných sekciách zriadil niekoľko nových odborov. Zmena platí od 1. februára, ale tiež nie je konečná, keďže minister vydal ďalší príkaz, ktorým presúva zamestnancov z jednotlivých útvarov.
Na ministerstve vzniklo viacero nových odborov, ktorých význam si zamestnanci len ťažko vysvetľujú, napríklad „referát medzisektorových vzťahov“ či „odbor strategických činností“. Nový je aj odbor kultúry sociálnych skupín, ktorý sám minister zo začiatku nevedel presne zaradiť a nakoniec povedal, že bude pre všetky menšiny „od feministiek až po homosexuálov“.
„Nevieme, v ktorom odbore sa kedy ocitneme ani čo je ich náplňou, a nepoznáme dôvod, prečo sa to zriaďuje,“ v tomto zmysle hovorí o zmenách niekoľko zamestnancov, ktorých denník SME oslovil a ktorí nechceli byť menovaní.
Pri každej sekcii vzniká aj odbor prierezových činností. „Aby odbory neboli také izolované,“ povedal minister. Zamestnanci sa však sťažujú na zlú informovanosť a na to, že celé rozhodovanie sa centralizuje v rukách troch ľudí - poradcu Snopka a dvoch generálnych riaditeľov sekcií Zuzany Mistríkovej a Andreja Zmečeka, ktorí prišli s novým ministrom.
Minister oponuje, že nemôže pri každej zmene rozhodovať plebiscit. On má „autokratickú zodpovednosť“ za ministerstvo. „Samozrejme, konzultujem aj v širšom okruhu so svojimi poradcami. S ktorými považujem za potrebné rozprávať sa, to je moja vec,“ povedal Chmel.
Dosiaľ minister predložil len jeden návrh zákona o koncesionárskych poplatkoch, a to s meškaním tri mesiace.
MIRKA HOROBOVÁ