Bratislava 23. februára (TASR) - Orgány činné v trestnom konaní na Slovensku evidujú zanedbateľný počet trestných činov korupcie a úplatkárstva. Vo verejnosti prevláda názor, že bez poskytnutia úplatku nie je možné dosiahnuť vyriešenie súkromných záležitostí na rôznych stupňoch štátnej správy, samosprávy a verejného života.
Podľa štatistík Generálnej prokuratúry SR bolo v roku 2002 trestne stíhaných len 120 prípadov korupcie, z toho bolo obžalovaných 92 osôb a odsúdených 57 osôb.
Rozsah korupcie na Slovensku si podľa Ministerstva spravodlivosti SR, ktorému šéfuje Daniel Lipšic, preto vyžaduje rázne riešenie a mimoriadne nasadenie. Napriek prijatiu mnohých koncepčných materiálov a legislatívnych zmien je totiž úspešnosť protikorupčných opatrení stále nízka.
Rezort spravodlivosti preto pripravil legislatívny zámer opatrení v oblasti boja proti korupcii. V trestnej oblasti pôjde o zrýchlenie súdneho konania, najmä dokončením projektu Súdny manažment, ďalej vytvorenie inštitútu "korunného svedka", vytvorenie špeciálneho súdu a úradu špeciálneho prokurátora pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu a zúženie rozsahu trestných sadzieb.
Súdny manažment je založený na zmene organizácie práce súdu s cieľom odbremeniť sudcu od administratívnej práce a vytvoriť mu podmienky na rozhodovaciu činnosť. Systém založený na informatizácii súdnictva a náhodnom prideľovaní súdnych prípadov má významný protikorupčný efekt.
Dôvodom vytvorenia inštitútu "korunného svedka" je úsilie zefektívniť odhaľovanie a usvedčenie osôb podozrivých z korupcie a z organizovanej trestnej činnosti. Navrhuje sa aj vytvorenie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálneho prokurátora pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu s cieľom prelomiť miestne i celoštátne väzby medzi jednotlivými štátnymi a justičnými orgánmi. To zlepší predpoklady na nezávislé a rázne uskutočnenie trestného konania v korupčných kauzách, ktoré úzko súvisia s páchaním organizovaného zločinu.
Ďalšie opatrenie navrhuje zúžiť rozsah trestných sadzieb, ktorých súčasná šírka vytvára neúmerné predpoklady na nejednotné rozhodovanie súdov o výške trestu.