SME

O konflikte medzi utajovanými skutočnosťami a právom na informácie

Bratislava 23. februára (TASR) - Aféry okolo zverejňovania telefonických rozhovorov primäli niekoľkých poslancov Národnej rady SR, aby pripravili na ...

Bratislava 23. februára (TASR) - Aféry okolo zverejňovania telefonických rozhovorov primäli niekoľkých poslancov Národnej rady SR, aby pripravili na jej najbližšie rokovanie návrh zákona o použití informačno-technických prostriedkov orgánmi činnými v trestnom konaní. Túto problematiku upravuje sedem zákonov, ale nezaručujú podľa ich názoru občanom adekvátnu bariéru voči neprimeraným zásahom do ich súkromia.

Naďalej má jednoznačne platiť, že iba zákonný sudca môže dať súhlas na použitie informačno-technických prostriedkov, v zásade iba na pol roka. Sudca má povinnosť sústavne skúmať dôvody, pre ktoré sa má odpočúvanie uskutočniť. Súhlas sudcu je možné vo výnimočných prípadoch obísť, nie však na dlhšie ako 24 hodín. To podľa mienky poslancov môže viesť k zneužívaniu odpočúvania kratšieho, než je stanovená lehota na vyžiadanie si súhlasu sudcu.

SkryťVypnúť reklamu

Zákonodarcovia sa pri snahe upraviť zákony, ktorými sa riadi práca polície všetkého druhu, tajných služieb alebo väzenskej stráže a colníkov, inšpirovali aj verdiktom Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten proklamoval, že prostriedky tajného dohľadu nad občanmi sú tolerovateľné potiaľ, pokiaľ sú striktne nevyhnutné na ochranu demokratických inštitúcií. Odpočúvanie telefónov, ale aj sledovanie listových zásielok, musí byť v zmysle medzinárodných dohovorov i Ústavy SR zabezpečované účinnými zárukami proti zneužitiu. A to v súčasnosti podľa skupiny poslancov nie je.

Poslanecká legislatívna iniciatíva predpokladá zjednotenie všetkých zákonov, o ktoré sa používanie informačno-technických prostriedkov opiera, určuje rovnaké podmienky na ich požitie pre všetky príslušné štátne orgány a pri zásahu do súkromia osôb rozlišuje medzi nimi podľa ich špecifických úloh. Kontrola nad mechanizmami použitia informačno-technických prostriedkov pripadne špeciálnemu výboru parlamentu a Národnej rade SR ako celku dvakrát ročne prerokovať správu o ich používaní. Správa bez utajovaných skutočností bude daná masmédiám na zverejnenie. Šéfovia jednotlivých štátnych orgánov majú povinnosť v lehote piatich dní informovať o tejto skutočnosti spomínaný parlamentný výbor.

SkryťVypnúť reklamu

Nová právna úprava deklaruje zákaz používania informačno-technických prostriedkov orgánmi územnej samosprávy, súkromnými bezpečnostnými službami, ale aj občanmi či právnickými osobami. Nezákonne štátnymi orgánmi získaný záznam odpočúvania nesmie žiadny orgán štátnej moci použiť ako dôkaz a musí byť pod dohľadom zákonného sudcu do 24 hodín zničený. Legálne povolené záznamy nesmú byť kopírované a rozmnožované a po ich využití vecne a miestne príslušnými orgánmi musia byť takisto zničené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 844
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 640
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 154
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 004
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu