Trnava 24. februára (TASR) - Takmer zabudnuté výročie "Víťazného februára" pripomenie v Trnave výstava o živote a práci veľkoobchodníka s vínom Jozefa Belicu z Dolných Orešian. Výstavu Víťazný február a človek milión otvoria v Západoslovenskom múzeu 25. februára, 55 rokov po tejto dejinnej udalosti.
Výstava mapuje tridsaťročné podnikanie Jozefa Belicu od jeho začiatkov po prvej svetovej vojne, kedy vycítil svoju šancu pri revitalizácii viníc, až po zoštátnenie jeho podniku bez akejkoľvek náhrady.
K Belicovi chodili na víno herci, hudobní skladatelia, politici, v roku 1940 vyhral súťaž na dodávku vína do všetkých nemocníc a liečební na Slovensku. Belicovej firme sa darilo, možno práve preto čelil obvineniam so spolupráce s gardistami i komunistami. Vystavené materiály dokazujú absurdnosť doby i súdnych procesov. Netradičná výstava dokumentuje aj koniec slávnej firmy, ktorým bolo zoštátnenie v roku 1948. Okrem nehnuteľností si štát vzal aj víno v hodnote viac ako milión Kčs, Belicovi ponechal dlžoby vo výške vyše 600 tisíc Kčs. Výstava Víťazný február a človek milión je nielen spomienkou, ale podľa Henricha Krča zo Západoslovenského múzea v Trnave aj určitým mementom. Aj v nových postkomunistických pomeroch totiž súdy zamietli nároky dedičov Jozefa Belicu na reštitúciu jeho majetku s vysvetlením, že zoštátnenie bez náhrady prebehlo v súlade s vtedajším zákonom. ma som