Bratislava 18. júla (TASR) - Poslanec Národnej rady SR Peter Kresák (SOP) pripraví podanie na Ústavný súd SR vo veci nesúladu schválených pozmeňovacích návrhov k zákonu o samospráve vyšších územných celkov (VÚC). Politickú podporu pre návrh sa pokúsi získať jeho kolega z poslaneckého klubu Ján Šimko. Informáciu pre TASR potvrdil dnes Kresák s tým, že návrh by mohol byť vypracovaný do dvoch-troch týždňov.
Ak ÚS SR prijme podanie, Kresák by mal zastupovať navrhovateľov - teda skupinu poslancov. Niektoré denníky priniesli informáciu, že návrh sú pripravení podpísať 35 poslanci, napríklad z klubov SMK, KDH, SOP. Za SDĽ návrh podpíše Ladislav Orosz. Ako ďalej uviedol pre TASR, svoje výhrady k zneniu Cuperových paragrafov už prezentoval pri schvaľovaní spomínaného zákona. O prípadnom zástupcovi NR SR rozhodne predseda parlamentu.
Za protiústavné Kresák považuje ustanovenia týkajúce sa schváleného pozmeňovacieho návrhu zákona o samospráve VÚC z viacerých dôvodov. Prvým je vágnosť termínu ďnárodný záujemď, ktorý podľa neho nemá jednoznačný obsah, nikde nie je formulovaný a umožňuje vláde vrátiť prakticky každé schválené nariadenie VÚC. Súvisí to aj s pojmami "záujmami iných VÚC alebo obcí". Ďalším problémom podľa Kresáka je, že prijaté pozmeňovacie návrhy nepriamo novelizujú Občiansky súdny poriadok.
Najzávažnejší problém však vyplýva z obsahu znenia čl. 125 ods. 1 písm. c) a j) Ústavy SR. V jeho zmysle totiž ÚS SR rozhoduje o súlade všeobecne záväzných nariadení podľa čl. 68 s ústavou, s ústavnými zákonmi, s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada SR a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, a so zákonmi, ak o nich nerozhoduje iný súd. Aj keď teda ústava počíta s prípadným prenesením posudzovania ústavnosti a zákonnosti nariadení rozhodovania v uvedených otázkach aj na iný súd, je podľa Kresáka možné, aby tento rozhodoval iba o ich súlade s vyššími právnymi normami, a nie s nedefinovaným "národným záujmom".
Upozornil aj na to, že ak kabinet vráti nariadenie VÚC, o ktorom má pochybnosti, v lehote určenej na podpísanie, nedajú sa všetky úkony "fyzicky stihnúť". Odôvodnil to znením paragrafu 11 ods. 9, v zmysle ktorého predseda VÚC má povinnosť podpísať nariadenie najneskôr do 3 dní od jeho schválenia a vláda za takýto krátky čas nemôže zasadnúť a relevantne rozhodnúť.
Riešení tejto situácie je niekoľko a jedným z nich je urýchlené prijatie novely tejto právnej normy a vypustenie jej sporných ustanovení. "Toto si však bude vyžadovať politickú vôľu," doplnil Kresák.