Bratislava 25. februára (TASR) - Vláda SR dnes splnomocnila ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, aby generálnemu tajomníkovi NATO Georgeovi Robertsonovi poslal list, v ktorom Slovensko prijíma pozvanie na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve.
Ide o formálnu procedúru a zároveň podmienku na to, aby mohli byť podpísané prístupové protokoly.
Informoval o tom štátny tajomník MZV Ivan Korčok po rokovaní vlády, ktorá schválila správu o výsledkoch prístupových rozhovorov s NATO a návrh ďalšieho postupu.
Podpis sa uskutoční 26. marca v Bruseli a následne sa začne ratifikačný proces v členských štátoch Severoatlantickej aliancie a v Národnej rade SR. "Proces má prebehnúť tak, aby sa v máji budúceho roku Slovensko a ďalších šesť pozvaných krajín stalo plnoprávnymi členmi NATO," zdôraznil Korčok.
Materiál tento týždeň prerokujú príslušné výbory Národnej rady SR a plénum ešte pred zaslaním listu.
V návrhu listu Kukan v mene vlády SR potvrdzuje záujem prijať pozvanie pre SR na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve z roku 1949. "V tomto zmysle by som tiež rád potvrdil ochotu SR plne akceptovať povinnosti a záväzky vyplývajúce zo Severoatlantickej zmluvy. Cieľom SR je zaistiť si svoju vlastnú bezpečnosť a zároveň prispievať k bezpečnosti ostatných spojencov v zmysle Severoatlantickej zmluvy," uvádza sa v liste.
Kukan ďalej potvrdzuje ochotu Slovenska splniť všetky požiadavky kladené na člena NATO tak, ako sú stanovené v Štúdii o rozširovaní NATO z roku 1995, a splniť všetky ďalšie politické a právne záväzky Severoatlantickej aliancie vrátane tých, ktoré sa týkajú tretích krajín.
Slovensko podľa návrhu listu akceptuje široký prístup NATO k bezpečnosti a obrane, ako je definovaný v Strategickej koncepcii NATO, má v úmysle sa plne zapojiť do vojenskej štruktúry NATO a procesov kolektívneho obranného plánovania a je ochotné poskytnúť svoje sily a spôsobilosti pre celý rozsah úloh Aliancie.
Rovnako sa zaväzuje vyčleniť dostatočné rozpočtové zdroje na implementáciu jej záväzkov po vstupe do Aliancie a prispievať do civilného rozpočtu, vojenského rozpočtu a Programu NATO pre bezpečnostné investície.