Bratislava 25. februára (TASR) - Osobné príplatky a nadtarifné zložky, ktoré vyplývajú zo zákona o verejnej službe, nevypláca zamestnancom takmer 80 percent materských (MŠ), základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ). Na dnešnom stretnutí s novinármi to po rokovaní Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) uviedol predseda zväzu Ján Gašperan.
Dôvodom, prečo učitelia nedostávajú osobné príplatky, je podľa neho postup Ministerstva financií SR (MF SR), ktoré malo rozpis finančných prostriedkov vrátane rezervy urobiť do 31. januára. Trojpercentnú rezervu vo výške jedna miliarda korún by mal rezort rozpísať do 15. marca, podklady pripraví Ministerstvo školstva SR (MŠ SR) do 7. marca.
Vyplácanie miezd vedecko-umeleckým a pedagogickým pracovníkom vysokých škôl (VŠ) podľa zdravotníckych tabuliek, ktoré vyplýva zo zákona o verejnej službe, sa snažia dodržať všetky verejné vysoké školy (VŠ). Niektoré z nich však v januári preradili zamestnancov do nižších platových tried. "Ak nedošlo k zmene pracovnej náplne, zamestnávateľ nemá na tento krok právo," zdôraznil.
Otvoreným zostáva aj rozdielny prístup VŠ k doktorandom, ktorí boli doteraz odmeňovaní podľa pedagogickej tabuľky. Na niektorých VŠ došlo k zmene a sú odmeňovaní podľa zdravotníckej tabuľky. Negatívom je aj znižovanie nadtarifných zložiek platov, ktoré by sa v priemere mali pohybovať vo výške päť percent z platu.
Vyplácanie miezd v plnej výške si vyžiada krátenie prostriedkov na rozvoj VŠ, časť uvoľní MF SR zo všeobecnej pokladničnej správy. Gašperan ubezpečil, že by sa to nemalo dotknúť ostatných zamestnancov školstva. Na mzdy vysokoškolských zamestnancov chýba podľa Slovenskej rektorskej konferencie 800 miliónov Sk.