EÚ: Slovensko bude rokovať o vstupe do EÚ až na jeseň
BRUSEL 18. júla (SITA) - Na ďalšom kole rokovaní o vstupe kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ), ktoré sa uskutoční 27. júla, sa Slovensko nezúčastní.
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Uviedol to dnes po konzultáciách v Bruseli hlavný slovenský vyjednávač s EÚ Ján Figeľ, podľa ktorého to umožní prerokovať väčší objem kapitol na jeseň. SR má z 29 kapitol európskej legislatívy uzavretých 19 a uvedomuje si, že ďalšie kapitoly budú pribúdať už oveľa pomalšie.
Podľa Jána Figeľa zatiaľ chýba spoločná pozícia EÚ v takých citlivých záležitostiach, akými sú dane alebo doprava, ktoré by spolu s energetikou chcela SR do konca roka určite uzavrieť. Chce k nim pridať aj ďalšie, aby si udržala postavenie medzi pokročilými kandidátmi. Ďalšie kapitoly, ktoré by Slovensko mohlo na jeseň uzavrieť, sú finančná kontrola, vnútro a spravodlivosť, životné prostredie a hospodárska súťaž. V nej však má SR isté problémy, najmä s fungovaním Úradu pre štátnu pomoc. „Je tam veľa nedostatkov a rezerv, bude treba zlepšiť samotnú inštitúciu a jej rozhodovanie, ale aj adaptovať zákon o štátnej pomoci, aby sa poskytovala transparentne a v súlade s európskymi pravidlami," povedal Ján Figeľ. Zdôraznil však, že túto kapitolu neuzavrela doteraz žiadna kandidátska krajina a zo strany Európskej únie bude potrebné prejaviť aj istú zhovievavosť a urobiť politické rozhodnutie. Každá kandidátska krajina mala totiž isté špecifické hospodárske prostredie a snaží sa ho postupne harmonizovať s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. „Jednotlivé prípady poskytovania štátnej pomoci by sa mali posudzovať vo svetle týchto pravidiel, ako aj vo svetle pravidiel platných v čase prijímaných rozhodnutí," zdôraznil Figeľ.
Slovensko v utorok predložilo dodatočné informácie ku kapitole energetika, ktoré si vyžiadala podskupina Rady EÚ pre jadrové otázky. SR je podľa Figeľa pripravené kapitolu uzavrieť už na jeseň, pretože neočakáva nijaké nové požiadavky zo strany EÚ. V kapitole dane sa bude Slovensko naďalej pridŕžať svojej žiadosti o päťročné prechodné obdobie na znížené spotrebné dane na také výrobky, akými sú cigarety. Čo sa týka kapitoly vnútro a spravodlivosť, kde Európska komisia navrhuje odklad platnosti schengenskej dohody pre budúcich nových členov, Slovensko chce zaistiť ochranu budúcej vonkajšej hranice EÚ čo najskôr. „Je logické, že schengenské krajiny sa nevzdajú kontroly vonkajších hraníc, pokiaľ si nebudú isté, že noví členovia sú schopní vykonávať riadnu kontrolu. My chceme po vstupe do EÚ presvedčiť našich susedov, že sme schopní prevziať záväzky zo Schengenu,“ reagoval Figeľ na skutočnosť, že slovenskí občania budú aj po vstupe do EÚ musieť absolvovať kontroly na hraniciach s Rakúskom.