Bratislava 26. februára (TASR) - Najrozšírenejšími nezákonnými drogami budúcnosti sa stanú syntetické drogy ako je extáza. Slovensko už nie je iba tranzitnou, ale i cieľovou krajinou. Vyplýva to z výročnej správy Medzinárodného úradu pre kontrolu narkotík (INCB) Organizácie spojených národov (OSN), ktorú v utorok 25. februára prezentovali v Bratislave.
V spotrebe drog sa Slovensko podľa experta Ministerstva zdravotníctva SR Ľubomíra Okruhlicu približuje k európskemu priemeru. V posledných dvoch rokoch vzrástol v SR najmä počet užívateľov kanabisu. Pozitívom však je, že vek narkomanov sa zvyšuje. Liečba jedného narkomana stojí ročne od 30 do 100 tisíc korún. Pobyt vo väzení vyjde na 300 tisíc Sk ročne.
Autori správy upozorňujú, že tranzitné krajiny sa stávajú producentskými a spotrebiteľskými krajinami. Peter Kožík z Prezídia policajného zboru upozornil, že cez Slovensko vedie tzv. Balkánska trasa, ktorá pracuje na princípe rodiny, tzn. že dílermi sú rodinní príslušníci. Preto je ťažké preniknúť do jej siete, dodal. Pripomenul, že Slovensko nepatrí ku krajinám, ktoré obchod s drogami ekonomicky ohrozuje z hľadiska dlhodobého hospodárskeho rastu.
Najväčším výrobcom extázy je Európa. Spotreba extázy a iných stimulačných drog na rozdiel od kokaínu alebo heroínu vzrástla. Zvýšenú spotrebu syntetických drog (najmä stimulačné drogy ako extáza, amfetamíny a metaamfetamíny) experti odôvodňujú lacnou, jednoduchou a ťažko kontrolovateľnou výrobou. Chemické látky potrebné na ich produkciu si môžu obchodníci vyrobiť kdekoľvek na svete, varuje správa.
Nezákonné pestovanie kanabisu je rozšírené najmä v Maroku. Vyše 70 percent amfetamínov zhabala polícia v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie - najmä v Číne a Thajsku. Čína sa tiež stala hlavnou destináciou a tranzitnou krajinou pre zásielky heroínu. Územie Ruskej federácie sa využíva ako alternatívna trasa na pašovanie nezákonných drog z Ázie do Európy. Orgány činné v trestnom konaní zhabali v roku 2001 vyše 75 ton narkotík vrátane 3,5 ton heroínu. Naopak, v Spojených štátoch amerických a Kanade registrujú zníženú dostupnosť kokaínu a heroínu. Pokles v množstve zhabaných drog na letiskách a hraničných priechodoch v USA a Kanade experti vysvetľujú zvýšenými kontrolami, ktoré nasledovali po 11. septembri 2001.
ms rč