„Pri prerokúvaní v parlamente bude ANO zvažovať podporu,“ oznámil v pondelok podpredseda aliancie Ľubomír Lintner. ANO bude podľa neho podporu prísne viazať na štrukturálne zmeny v STV. „ANO nie je naklonená pridávať ďalšie stovky miliónov do čiernej diery, za ktorú zatiaľ STV považujeme,“ povedal Lintner.
„Nebudem komentovať, ako sa k návrhu na zvýšenie koncesionárskych poplatkov vyjadrila strana, ktorá nominovala pána ministra. Dostali sme zadanie, spravili sme to,“ povedala Zuzana Mistríková, riaditeľka sekcie médií a audiovízie, ktorá na ministerstve návrh pripravuje. „Ani ja nepovažujem toto opatrenie za systémové,“ povedala Mistríková. Podľa nej by sa otázka mala riešiť až po tom, ako bude známa analýza súčasného stavu financovania verejnoprávnych inštitúcií, ktorú má ministerstvo v spolupráci so Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom pripraviť do konca roka.
Podľa návrhu z dielne ministerstva kultúry sa poplatok za používanie televízneho prijímača zvýši zo 75 na 100 korún mesačne a za používanie rozhlasového prijímača z 30 na 40 korún. Polovičnú sumu budú musieť platiť aj dôchodcovia, ktorí boli doteraz od platenia koncesií oslobodení. Návrh sa prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, ak bude schválený, poplatky sa zvýšia už od 1. júla.
MIRKA HOROBOVÁ
Verejná diskusia o zákonoch o STV a SRo
Ministerstvo kultúry má do konca júna predložiť nové zákony o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase. V súvislosti s tým pripravilo v spolupráci s Mediálnym inštitútom na pondelok verejnú diskusiu - pozvaní sú riaditelia oboch verejnoprávnych inštitúcií, ale aj Pavol Rusko, František Mikloško, Sergej Michalič, Gyula Bárdos, Dušan Jarjabek, Andrej Hryc. Základom diskusie majú byť návrhy zákonov, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry pred dvoma rokmi, keď mediálnej sekcii šéfoval súčasný programový riaditeľ STV Martin Šmatlák. Ani tieto nové právne normy však nebudú riešiť financovanie verejnoprávnych médií a problematickú otázku štátneho majetku, ktorý je v správe STV a SRo. (hr)