Bratislava 26. februára (TASR) - Vlani sa na Slovensku dopustilo trestných činov 183 policajtov, ktorí sú stíhaní za 189 známych skutkov. Skladba týchto trestných činov je rôznorodá, najčastejšie sa policajti dostávali do rozporu so zákonom zneužívaním právomoci verejného činiteľa, braním úplatkov a osobitnou kapitolou sú dopravné nehody, ktoré spôsobili príslušníci Policajného zboru pod vplyvom alkoholu.
Najčastejšie sa pritom podľa štatistík Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorá sa zaoberá odhaľovaním trestnej činnosti policajtov pri výkone služby aj mimo nej, dopúšťajú nezákonnej činnosti policajti poriadkovej služby - vlani ich bolo 95.
Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Jozef Križalkovič dnes pred novinármi konštatoval, že vlani okamžite prepustili za protiprávne konanie z PZ spolu 101 policajtov, čo je o 30 viac ako rok predtým a podľa Križalkoviča najvyšší počet prepustených príslušníkov v histórii PZ. Ďalších piatich policajtov zhodnotili na základe nezákonného konania ako nespôsobilých vykonávať akúkoľvek funkciu v PZ, siedmich prepustili po právoplatnom odsúdení za trestný čin, šiestim mladým policajtom zrušili služobný pomer v skúšobnej dobe a dvanásti policajti odišli na vlastnú žiadosť. V ďalších 225 prípadoch riešili priestupky policajtov disciplinárne. Križalkovič upozornil, že týchto priestupkov bolo v roku 2002 o 137 viac ako o rok skôr.
Zo zneužitia právomoci verejného činiteľa rôznymi formami boli vlani ochrancovia verejného poriadku stíhaní v 65 prípadoch a Úrad inšpekčnej služby eviduje jedenásť prípadov úplatkárstva, informoval riaditeľ ÚIS. Spresnil, že z trestného činu úplatkárstva sa v minulom roku zodpovedalo trinásť príslušníkov PZ a 18 civilných osôb, z toho jedna zločinecká skupina. Policajti sa dopúšťali aj trestných činov výtržníctva, úmyselných ublížení na zdraví, ÚIS zaznamenal ďalej šesť prípadov krádeží, päť sprenevier a štyri prípady podvodu. Jeden policajt spáchal vlani najzávažnejší trestný čin - vraždu.
Najčastejšie brali policajti úplatky podľa štatistiky ÚIS pri prevádzačstve, za vybavenie prepustenia z väzby, za vrátenie vodičského preukazu a zníženie pokuty, nedovolené prekročenie hranice SR, za zničenie zápisnice s podozrivou osobou, za vybavenie prihlásenia motorových vozidiel, vysvetlil šéf inšpekčnej služby.
Trestné činy policajtov tak tvoria 0,18 percenta zo všetkých 107 373 trestných činov, ktoré boli zaznamenané na území SR za uplynulý rok, vysvetlil Križalkovič. Z celkového počtu na Slovensku 56 957 stíhaných osôb tak bolo minulý rok 0,32 percenta policajtov.
Hlavnou úlohou Úradu inšpekčnej služby je odhaľovať a dokumentovať trestnú činnosť všetkých policajtov vrátane vysokých funkcionárov v riadení aparátu Ministerstva vnútra SR a Policajného zboru a navrhovať preventívne opatrenia. Novelou Trestného poriadku z minulého roku bolo popri vyšetrovaní zavedené aj skrátené vyšetrovanie ako zjednodušená forma dokazovania v prípravnom konaní. ÚIS pri svojej činnosti spolupracuje na základe dohôd s podobnými orgánmi v Českej republike, Maďarsku a na Ukrajine. V krátkom čase by mala byť podľa Križalkoviča uzavretá podobná dohoda aj s Poľskom a Rakúskom.