Bratislava 26. februára (TASR) - Kauzou známou ako sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi sa bude musieť zaoberať Krajský súd v Bratislave. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí Najvyšší súd SR (NS), ktorý sa zaoberal príslušnosťou súdu.
Krajský súd v Bratislave totiž po tom, ako Najvyšší súd (NS) SR vyslovil právny názor, že nejde o sabotáž, ale iba o podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa odoslal spis okresnému súdu. Tak vznikol právny spor, ktorý zo súdov má začať vo veci konať.
V kauze údajnej sabotáže sú okrem bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana L. obvinení aj jeho dvaja podriadení Peter K. a Pavol V. Po Petrovi K. pátra polícia, pretože sa zdržiava na neznámom mieste. Podľa záverov vyšetrovania mali obvinení ešte v roku 1995 v rámci SIS navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Súčasťou opatrení malo byť aj obmedzenie funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Niektoré úkony, uvedené v spomínanom spise, boli údajne neskôr aj realizované.
Bývalý šéf SIS mal Petrovi K. a Pavlovi V., v úmysle poškodiť ústavné zriadenie SR, prikázať, aby 22. až 26. mája 1995 spracovali spravodajskú informáciu, v ktorej mali navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS a obmedzenia funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Mali tak konať v rozpore s ústavným princípom delenia moci, demokratickým a právnym charakterom a v rozpore s plnením úloh SIS a jej strategickým zameraním. Prvý variant spravodajského spisu I. Lexa údajne nepovažoval za dostatočne radikálny, a tak mal vydať príkaz na jeho nové spracovanie. V druhej verzii spisu mala SIS rozpracovať alternatívy spôsobu personálnej zmeny vo funkcii prezidenta, obmedzenia jeho právomocí a odstúpenie prezidenta po tlaku a rozvinutej informačnej kampani na základe diskreditácie jeho osoby. Ďalším možným spôsobom bolo odvolanie prezidenta parlamentom s podporou poslancov vtedajšej opozície s možnosťou ich kompromitácie, či zotrvaním prezidenta vo funkcii s ďalším obmedzením jeho právomocí. Túto informáciu mal I. Lexa prevziať v máji 1995 a jej príjemcom mal byť vtedajší predseda vlády SR Vladimír Mečiar. Vyšetrovateľom sa však nepodarilo preukázať, či spomínaný spravodajský materiál V. Mečiar v tom čase aj dostal.