Premiér Mikuláš Dzurinda ani minister zahraničia Eduard Kukan s tým nesúhlasia, lebo vláda by sa musela vrátiť k debate o prístupových dokumentoch, ktorú už uzavrela.
Dzurinda hovorí, že ide o vylamovanie otvorených dverí, Kukan zase povedal, že obsah deklarácie len potvrdzuje to, čo je aj tak súčasťou zákonov výlučne členského štátu únie. Deklaráciu, s ktorou inak nemá nijaký problém, preto považuje za prebytočnú.
Podobné texty dodatkov k zmluvám už predložili aj Malta a Poľsko. Malta na svojom území vyhlásila zvrchovanosť národnej legislatívy týkajúcej sa ochrany života a Poľsko zvrchovanosť v morálnych otázkach, najmä zachovania ľudského života.
KDH záleží na dodatku, tvrdí František Mikloško, lebo nikto nevie, aká bude európska ústava, a preto si chce KDH nechať „otvorené dvere“.
Jeho slová nepriamo potvrdila poslankyňa HZDS Irena Belohorská, ktorá si myslí, že zámery, ktoré napríklad presadzuje KDH, nemusia v európskom konvente prejsť. Opýtala sa, čo ak vystúpia iné štáty, ktoré majú vo svojom zákonodarstve eutanáziu alebo sobáše lesbických párov.
Predsedníčka eurointegračného výboru Monika Beňová (Smer) o zámere prijať dodatok k zmluve s úniou ešte ani nepočula. „Ani neviem, či je niečo také právne možné,“ poznamenala.
Imrich Béreš z koaličnej ANO hovorí, že jeho strana nie je dodatkom nadšená. „Liberáli sú trochu iného razenia. Na prvé miesto dávame osobnú slobodu a toto je obmedzenie.“
Parlament vlani prijal na návrh KDH deklaráciu o zvrchovanosti v kultúrno-etických otázkach. V Národnej rade sa vtedy strhla medzi konzervatívcami a ľavičiarmi polemika.
Najvýrečnejší odporca deklarácie Peter Weiss obvinil KDH, že chce na Slovensku zaviesť ideologický skanzen.
IGOR STUPŇAN
Parlament podporil právomoci v kultúrno—etických otázkach
BRATISLAVA - Národná rada včera väčšinou hlasov schválila uznesenie, v ktorom vyjadrila podporu prijatiu novej ústavnej zmluvy o Európskej únii. Rovnako podporuje aj zakotvenie zmienky o Bohu ako zdroji základných hodnôt duchovnej jednoty a náboženského dedičstva spoločnej Európy a zachovanie výlučnej právomoci členských krajín únie v kultúrno-etických záležitostiach. Parlament schválil aj návrh SMK zapracovať do ústavnej zmluvy o Európskej únii práva národnostných menšín. (tasr)