SME

MK: STV patrí medzi najhoršie financované verejnoprávne televízie v Európe

Bratislava 27. februára (TASR) - Slovenská televízia (STV) patrí spoločne s rumunskou verejnoprávnou televíznou stanicou TVR medzi najhoršie finančne ...

Bratislava 27. februára (TASR) - Slovenská televízia (STV) patrí spoločne s rumunskou verejnoprávnou televíznou stanicou TVR medzi najhoršie finančne zabezpečené inštitúcie podobného charakteru v Európe. V porovnaní s relevantnými televíznymi stanicami v ďalších malých krajinách starého kontinentu je subvencovanie STV až desaťnásobne nižšie. Takéto výsledky priniesla analýza súčasného stavu financovania STV, ktorú v rámci návrhu novely zákona o koncesionárskych poplatkoch vypracovalo Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s odborníkmi z oblasti masmédií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad kým v Dánsku zaplatia členovia jednej domácnosti za chod televízie 266 eúr ročne, teda asi 11 225 slovenských korún, slovenská rodina uhradí za rovnaké obdobie len 900 korún, čo je o niečo viac ako 21 eúr. V Rakúsku táto čiastka predstavuje 219 eúr, vo Švajčiarsku viac ako 168 eúr, vo Fínsku 165 eúr, v Slovinsku 130 eúr a v Írsku 89 eúr. Počtom registrovaných domácností, ktoré sú povinné platiť televízne koncesie, je Slovensku najbližšie Nórsko, no i tu priemerná rodina zaplatí každý rok vyše 198 eúr.

Súčasná výška mesačného koncesionárskeho poplatku je 75 korún, čo v praxi znamená, že jedna slovenská domácnosť platí denne za vysielanie verejnoprávnej televízie približne 2 koruny a 47 halierov. V prepočte je to necelých desať halierov na jednu hodinu výroby a šírenia programu.

SkryťVypnúť reklamu

Keby bola STV financovaná podobne ako iné štátne, verejné či verejnoprávne televízie v malých a stredných štátoch Európy, jej ročný rozpočet by predstavoval približne 332 miliónov eúr, teda asi 14 miliárd korún. V rámci toho by sa výška mesačnej sadzby koncesionárskeho poplatku pri existencii súčasných približne 1,8 milióna domácností zvýšila na 630 korún, pričom zvyšné peniaze by do verejnoprávnej televízie prúdili z iných zdrojov, ako je reklama, prenájom priestorov či rôzne obchodné aktivity. Takáto výška poplatku však nekorešponduje s priemerným mesačným príjmom slovenskej rodiny v porovnaní so mzdami v krajinách Európskej únie. Vo viacerých štátoch európskeho spoločenstva majú sociálne slabšie domácnosti problémy s platením vysokých koncesií, preto sú im poskytované 50-percentné zľavy, alebo sú od poplatkov úplne oslobodené. Vysielatelia však o nič neprídu, pretože vláda im za neplatenie poskytne primeranú kompenzáciu zo štátneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem inzercie, reklamy, koncesionárskych príspevkov či dotácií zo štátneho rozpočtu sa v niektorých krajinách podieľajú na financovaní verejnoprávnej televízie a rozhlasu aj súkromné elektronické médiá, a to formou odvodov z licenčných poplatkov. Výška týchto poplatkov je zväčša presne stanoveným percentuálnym podielom z ich ročného alebo mesačného obratu.

Nepriaznivú finančnú situáciu STV však nezapríčinili výlučne nízke koncesie, ktoré sa od roku 1969 upravovali len dvakrát, ale predovšetkým rast vstupných nákladov na výrobu a vysielanie programov, trvajúca inflácia a rastúci počet dôchodcov, ktorí sú oslobodenými koncesionármi. Napríklad ceny za nákup práv na vysielanie športových prenosov sa v období od roku 1993 do roku 2001 zvýšili o 440 percent, ceny spravodajského servisu o 365 percent a celkové náklady STV vzrástli o necelých 488 percent, pričom takmer o polovicu sa zvýšil objem vysielania. Na druhej strane výška štátneho príspevku sa zvýšila len minimálne a podľa odborníkov neuskutočnená valorizácia koncesií spolu s inflačnými tlakmi pripravili STV od roku 1993 o 3,192 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa strednodobého strategického vývoja by slovenská verejnoprávna televízia potrebovala v tomto roku na plnenie zákonom stanovených úloh a zabezpečenie svojho rozvoja asi tri miliardy korún priamo z koncesií. V tom prípade by jej musela každá domácnosť platiť približne 140 korún mesačne za vysielanie. V susednej Českej republike plánujú televízne poplatky zvýšiť zo 75 na 95 českých korún, čo je v prepočte 127 slovenských korún. No ani takéto opatrenie by nepomohlo vyriešiť takmer miliardovú zadlženosť STV, pretože k 31. októbru 2002 mala televízia asi 140-miliónové záväzky voči Slovenským telekomunikáciám, 221 miliónov dlží zahraničným a 182 domácim veriteľom a ďalších približne 10 miliónov má zaplatiť v rámci penalizačných faktúr. Navyše televízia potrebuje veľké investície aj na obnovu technického zabezpečenia a prístrojov, ktorých opotrebovanosť dosahuje približne 90 percent. V katastrofickom stave je i televízny a filmový archív, kde sa nachádza množstvo vzácnych a nekopírovateľných záznamov.

SkryťVypnúť reklamu

STV dostala v tomto roku štátny príspevok 370 miliónov korún a 1,62 miliardy by mala získať z koncesií. Ak parlament schváli návrh na zvýšenie poplatku zo 75 na 100 korún a zruší štatút dôchodcov ako oslobodených koncesionárov, do pokladnice jej pribudne ešte ďalších 700 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 17 156
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 653
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 579
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 173
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 109
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 617
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 297
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 062
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Michalovciach sa pustia do viacerých projektov. Obyvatelia pomôžu s výberom.

Investícia má viacero cieľov.


TASR
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

V rámci projektu odborníci spolupracujú na znížení odvrátiteľných úmrtí.


SITA 2
Veriaci počas slávnostnej odpustovej svätej omše, ktorá je súčasťou Levočskej púte.

Pripomenuli si návštevu už svätého Jána Pavla II.


SITA a 1 ďalší 2
Most na ulici Jána Pavla II.

Pripravuje rekonštrukcie troch mostov.


SITA

Sportnet

ONLINE: Veľka cena Veľkej Británie 2025 (formula).

Sledujte s nami ONLINE prenos z pretekov na Veľkej cene Veľkej Británie 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová.

Pozrite si kanadské bodovanie na MS v hokejbale žien a mužov do 20 rokov 2025.


Tour de France 2025 - 2. etapa LIVE cez online prenos.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. etapy cyklistických pretekov Tour de France 2025.


Cristiano Ronaldo a Diogo Jota

Na pohrebe sa zúčastnilo viacero osobností portugalského i svetového futbalu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu