Bratislava 27. februára (TASR) - Návrh rozpočtu vysokých škôl (VŠ), o ktorom dnes v Bratislave za účasti ministra školstva Martina Fronca rokovala Slovenská rektorská konferencia (SRK), garantuje v plnej výške mzdy vysokoškolským zamestnancom vrátane päťpercentnej pohyblivej zložky. V praxi to znamená, že VŠ by mali dostať toľko peňazí, aby mohli vedecko-umeleckým a pedagogickým zamestnancom vyplatiť mzdy podľa zdravotníckych tabuliek plus päť percent nadtarifných zložiek.
Zástupcovia SRK odporučili ministrovi školstva zvážiť, či tie VŠ, ktoré nepristúpili k reštrikčným opatreniam (sedem univerzít) v personálnej oblasti, majú morálny nárok na päťpercentnú pohyblivú zložku. Žiadajú preto, aby ministerstvo upravilo rozpočet v jednom bode - v zmene hodnoty tzv. garantovaného minima. Návrh SRK označil šéf rezortu za vecný, ktorý núti školy k tomu, aby pristúpili k reštrukturalizácii.
Napriek snahe uplatniť výkonnostný model sa ukazuje, že tie univerzity, ktoré pristúpili k reštrikčných opatreniam a znížili stavy zamestnancov, by boli ukrátené v prospech univerzít, ktoré také kroky neurobili, alebo na úkor tých VŠ, ktoré si myslia, že sa nachádzajú v rozvojovom programe, povedal prezident SRK Juraj Sinay. Pripomenul, že sa tak deje na úkor rozvojových projektov. Ministerstvo našlo prostriedky na rozvojové programy, nie však v takej výške, aby sa slovenské VŠ vyrovnali krajinám Európskej únie, skonštatoval.
Sinay poprel tvrdenie odborárov, ktorí hovoria o preraďovaní vysokoškolských zamestnancov do nižších tried v rámci znižovania mzdových nákladov. Reštrukturalizácia sa napríklad dotkla profesorov nad 65 rokov, s ktorými VŠ nepodpísali zmluvy. Urobili tak Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
Štruktúra rozpočtu podľa Sinaya nikdy neuspokojí na sto percent, návrh však nenaplnil obavy rektorov. Upozornil, že návrh rozpočtu nezohľadňuje nárast cien za energie. Obáva sa preto, že VŠ budú mať koncom roka problémy s prevádzkou. Prevádzkové náklady VŠ sa v jeho dôsledku zvýšili v priemere o 14 až 18 miliónov Sk. Slovenským VŠ tak v tomto roku chýba na energie približne 600 miliónov korún.
Na prevádzku a rozvoj verejných VŠ, vysokoškolské vzdelávanie, vedu a výskum kabinet vyčlenil zhruba 7,3 miliardy korún, čo je o vyše 860 miliónov Sk viac ako v minulom roku. Zahrnuté sú v tom aj prostriedky na štipendiá pre študentov a doktorandov, ako aj podpora stravovania a ubytovania študentov. Financie pre VŠ tak vzrástli o 0,1 percenta z HDP.