Košice 28. februára (TASR) - Vypracovať a prijať zákonnú normu o navrátení finančných prostriedkov vynaložených na klamlivú reklamu a o odškodnení tých, ktorí sa stali jej obeťami, navrhujú členovia Združenia veriteľov Horizontu Slovakia a B.M.G. Invest (ZVHB) a Spoločnosti na ochranu občanov poškodených záložňami (SOPOZ) so sídlom v Košiciach.
Vo vyhlásení adresovanom parlamentu a vláde SR poškodení klienti "nebankoviek" argumentujú tým, že "slovenskej vláde, ktorá sa oháňa demokraciou, neprekážalo poberať 25-percentné dane z úrokov veriteľov a neprekážala jej ani masová zavádzajúca reklama nebankových inštitúcií v médiách, hoci klamlivá reklama je u nás trestná".
V texte vyhlásenia motivovaného nedávnym prvým výročím krachu dvoch najväčších nebankových inštitúcií Horizont Slovakia a B.M.G. Invest, poškodení zdôrazňujú ťažkú situáciu, do ktorej sa dostali vinou štátnych orgánov. Tie totiž podľa nich nekonali tak, ako mali a ako im to ukladal zákon. Dôsledkom sú státisíce ožobráčených, najmä však mladých rodín, nezamestnaných a tiež dôchodcov, ktorí peniaze získané celoživotnou ťažkou prácou vložili do nebankových subjektov na prilepšenie ubiedených dôchodkov či na vlastný pohreb.
"Odporúčame parlamentu a vláde SR prijať viacero zákonných opatrení, najmä zákon o navrátení finančných prostriedkov vynaložených na klamlivú reklamu. Parlament a vláda musia čo najskôr definitívne rozhodnúť o odškodnení poškodených klientov nebankových inštitúcií zákonnou formou, keďže nesú priamu zodpovednosť za ich krach. Napríklad tým, že vydali koncesie, ba aj licenciu na podnikanie vo finančnej oblasti osobám, ktoré nespĺňali predpoklady, ale aj tým, že nezakázali klamlivú reklamu, ktorá je trestná," zdôrazňujú autori vyhlásenia.
V prípade, že slovenská vláda nedá do dvoch mesiacov poškodeným klientom nebankových inštitúcií uspokojivú odpoveď na odporúčania formulované vo vyhlásení, poškodení organizovaní v príslušných občianskych združeniach, budú informovať úradujúce Predsedníctvo Európskej únie (EÚ) a Európsky parlament o nevymožiteľnosti ľudských a občianskych práv na Slovensku.
"Budeme tým deklarovať, že Slovenská republika nespĺňa základné kritériá právneho štátu a nemôže preto vstúpiť do EÚ," píše sa v závere vyhlásenia.