SOP sa len krátko pred minuloročnými parlamentnými voľbami dohodla na spolupráci s SDĽ a SDSS. Po neúspešných voľbách sa ich zoskupenie rozrástlo o SDA a Ľavicový blok.
Podľa podpredsedu SOP Mariána Mesiarika v strane silnejú hlasy za urýchlenie integrácie stredoľavicových strán a to „posilnením“ Smeru.
Podpredseda Smeru Boris Zala povedal, že s iniciatívou vyšla SOP. Jej vedenie si podľa neho uvedomilo, že „postaviť alternatívu dnešnej vlády si vyžaduje 25-30 percent. To bola ich hlavná motivácia a nám sa to pozdávalo“. Smer sa na revanš zaviazal, že členov SOP, ktorí o vstup prejavia záujem, príjme.
Niekdajší ľavicoví partneri SOP kritizujú. „Tento krok potvrdzuje jedine to, čo sa dlhšie hovorilo v kuloároch, že SOP bola stranou na jedno použitie,“ poznamenal poverený predseda SDĽ Ľubomír Petrák.
Podľa predsedu SDA Milana Ftáčnika SOP stratila odvahu pokračovať v budovaní silnej sociálnodemokratickej sily. Podľa jedného i druhého to na ich úmysle integrovať ľavicové strany nič nemení.
Jednou z prominentných osobností, ktorá stála pri zrode SOP, bol aj vtedajší primátor Košíc, terajší prezident Rudolf Schuster.
Zánik SOP považuje Rudolf Schuster za jeden z krokov, ktorý prispeje k vzniku moderného a silného subjektu na ľavej strane politického spektra. Podľa jeho hovorcu Jána Füleho v súčasnosti SOP vníma prezident ako stranu, ktorá svojím vznikom pred parlamentnými voľbami v roku 1998 pomohla vytvoriť vládnu koalíciu.
„Príbeh SOP bol o vstupe Rudolfa Schustera do aktívnej politiky,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Po tom, čo sa stal Schuster prezidentom, strana podľa neho nedokázala ponúknuť žiadnu alternatívu, postupne ochladli aj vzťahy medzi nimi. „V stave, v akom sa teraz SOP nachádza, nebude pre Smer nejakým viditeľným prínosom,“ myslí si.
Zala, ktorý je okrem iného jedným z nových prezidentových poradcov, vylúčil, že by fúziu SOP s prezidentom konzultovali. Potvrdil však, že spolupráca medzi Smerom a prezidentom je dobrá, „ale na úrovni vzťahu politickej strany a prezidenta“.
(joč, sita)