Bratislava 1. marca (TASR) - Po piatich rokoch a štrnástich dňoch skončila dnes svoje pôsobenie na politickej scéne Slovenska Strana občianskeho porozumenia (SOP), ktorú spoluzakladal súčasný prezident Rudolf Schuster.
Rozhodol o tom Republikový kongres SOP, ktorý sa dnes konal v Nitre. Zo 144 prítomných delegátov sa za ukončenie samostatnej činnosti SOP a za jej spojenie s opozičnou stranou Smer vyslovilo 141 delegátov, jeden bol proti a dvaja sa zdržali hlasovania.
Strana občianskeho porozumenia (SOP) vznikla v roku 1998. Iniciátormi a hlavnými organizátormi pri jej príprave boli Rudolf Schuster, Pavol Hamžík, Marian Mesiarik, Igor Presperín a Peter Dvorský, ktorí sa vo februári 1998 stali aj členmi prípravného výboru. Peter Dvorský sa neskôr vzdal práce v rámci strany. Na Ministerstve vnútra SR zaregistrovali SOP 19. februára 1998.
Ustanovujúci kongres SOP sa uskutočnil 5. apríla 1998 v Bratislave. Za predsedu strany zvolili Rudolfa Schustera, do funkcie 1. podpredsedu Pavla Hamžíka a za podpredsedu Igora Presperína. Marian Mesiarik a Peter Dvorský sa stali členmi republikovej rady. Ustanovujúci kongres prijal stanovy a programovú orientáciu strany. SOP vznikla s cieľom zmeniť stav, ktorý existoval v roku 1998, v čase jej vzniku. Chcela prispieť k obnoveniu spoločenského porozumenia, vytvoriť vnútornú jednotu slovenskej spoločnosti, zamerať sa na denné potreby občanov a presadzovať začlenenie SR do integračných zoskupení.
Do parlamentných volieb 1998 išla SOP ako samostatný politický subjekt a získala 8,01 percenta platných voličských hlasov, čo predstavovalo 13 poslaneckých kresiel v parlamente.
Prvý kongres SOP sa uskutočnil 26. júna 1999 po tom, ako lídra SOP Rudolfa Schustera zvolili v máji 1999 za prezidenta SR. Novým predsedom SOP sa stal Pavol Hamžík a za 1. podpredsedu, ktorý podľa stanov zodpovedal za programové otázky, zvolil kongres Jána Mazáka.
Druhý republikový kongres SOP sa uskutočnil 20. mája 2000 v Poprade. Potvrdil vo funkcii predsedu Pavla Hamžíka, prijal hlavné úlohy strany na obdobie do roku 2002 a rozhodol o dôslednejšom plnení volebného programu SOP. Prvým podpredsedom sa stal Igor Presperín. Druhý kongres SOP prijal dokument o smerovaní strany, ktorým sa strana hlásila k prúdu moderných stredoľavých strán Európy tzv. Nového stredu.
Ak by došlo na Slovensku k integrácii stredoľavých síl, SOP bola podľa slov svojho predsedu Pavla Hamžíka pripravená s takýmto novovznikajúcim subjektom rokovať. Už v roku 2000 prebiehali rozhovory o vzájomnej spolupráci medzi SOP a Sociálnodemokratickou stranou Slovenska a 26. júna 2000 podpísali tieto politické subjekty dohodu o spolupráci.
Vo februári 2001 zanikol na pôde parlamentu poslanecký klub SOP a vznikol nový klub s názvom SOP-Liberálnodemokratická únia (LDÚ)-Strana zelených na Slovensku (SZS). Tvorili ho bývalí poslanci SOP, poslanci LDÚ a SZS.
Na 1. časti mimoriadneho republikového kongresu SOP, ktorý sa uskutočnil 2. júna 2001 v Košiciach, zvolili do funkcie predsedu strany znova Pavla Hamžíka. Na druhej časti mimoriadneho kongresu SOP 29. septembra 2001 v Bojniciach prijali jeho delegáti dokument, v ktorom sa hovorí, že prioritami SOP sú jej konsolidácia na všetkých úrovniach a zlepšenie sociálneho postavenia občanov.
Dňa 16. mája 2002 Republikové predsedníctvo SOP odsúhlasilo dohodu o predvolebnej spolupráci SOP so SDĽ. Dohodu podpísal so SDĽ Hamžík 28. mája 2002. Podľa nej SOP mala ísť do parlamentných volieb 2002 na kandidačnej listine SDĽ.
V septembrových parlamentných voľbách 2002 získala SDĽ, na ktorej kandidátke boli aj mená členov SOP, len 1,36 percenta voličov a nezískala potrebný počet hlasov pre vstup do parlamentu.