SME

História Strany občianskeho porozumenia

Bratislava 1. marca (TASR) - Po piatich rokoch a štrnástich dňoch skončila dnes svoje pôsobenie na politickej scéne Slovenska Strana občianskeho porozumenia ...

Bratislava 1. marca (TASR) - Po piatich rokoch a štrnástich dňoch skončila dnes svoje pôsobenie na politickej scéne Slovenska Strana občianskeho porozumenia (SOP), ktorú spoluzakladal súčasný prezident Rudolf Schuster.

Rozhodol o tom Republikový kongres SOP, ktorý sa dnes konal v Nitre. Zo 144 prítomných delegátov sa za ukončenie samostatnej činnosti SOP a za jej spojenie s opozičnou stranou Smer vyslovilo 141 delegátov, jeden bol proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Strana občianskeho porozumenia (SOP) vznikla v roku 1998. Iniciátormi a hlavnými organizátormi pri jej príprave boli Rudolf Schuster, Pavol Hamžík, Marian Mesiarik, Igor Presperín a Peter Dvorský, ktorí sa vo februári 1998 stali aj členmi prípravného výboru. Peter Dvorský sa neskôr vzdal práce v rámci strany. Na Ministerstve vnútra SR zaregistrovali SOP 19. februára 1998.

SkryťVypnúť reklamu

Ustanovujúci kongres SOP sa uskutočnil 5. apríla 1998 v Bratislave. Za predsedu strany zvolili Rudolfa Schustera, do funkcie 1. podpredsedu Pavla Hamžíka a za podpredsedu Igora Presperína. Marian Mesiarik a Peter Dvorský sa stali členmi republikovej rady. Ustanovujúci kongres prijal stanovy a programovú orientáciu strany. SOP vznikla s cieľom zmeniť stav, ktorý existoval v roku 1998, v čase jej vzniku. Chcela prispieť k obnoveniu spoločenského porozumenia, vytvoriť vnútornú jednotu slovenskej spoločnosti, zamerať sa na denné potreby občanov a presadzovať začlenenie SR do integračných zoskupení.

Do parlamentných volieb 1998 išla SOP ako samostatný politický subjekt a získala 8,01 percenta platných voličských hlasov, čo predstavovalo 13 poslaneckých kresiel v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý kongres SOP sa uskutočnil 26. júna 1999 po tom, ako lídra SOP Rudolfa Schustera zvolili v máji 1999 za prezidenta SR. Novým predsedom SOP sa stal Pavol Hamžík a za 1. podpredsedu, ktorý podľa stanov zodpovedal za programové otázky, zvolil kongres Jána Mazáka.

Druhý republikový kongres SOP sa uskutočnil 20. mája 2000 v Poprade. Potvrdil vo funkcii predsedu Pavla Hamžíka, prijal hlavné úlohy strany na obdobie do roku 2002 a rozhodol o dôslednejšom plnení volebného programu SOP. Prvým podpredsedom sa stal Igor Presperín. Druhý kongres SOP prijal dokument o smerovaní strany, ktorým sa strana hlásila k prúdu moderných stredoľavých strán Európy tzv. Nového stredu.

Ak by došlo na Slovensku k integrácii stredoľavých síl, SOP bola podľa slov svojho predsedu Pavla Hamžíka pripravená s takýmto novovznikajúcim subjektom rokovať. Už v roku 2000 prebiehali rozhovory o vzájomnej spolupráci medzi SOP a Sociálnodemokratickou stranou Slovenska a 26. júna 2000 podpísali tieto politické subjekty dohodu o spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 2001 zanikol na pôde parlamentu poslanecký klub SOP a vznikol nový klub s názvom SOP-Liberálnodemokratická únia (LDÚ)-Strana zelených na Slovensku (SZS). Tvorili ho bývalí poslanci SOP, poslanci LDÚ a SZS.

Na 1. časti mimoriadneho republikového kongresu SOP, ktorý sa uskutočnil 2. júna 2001 v Košiciach, zvolili do funkcie predsedu strany znova Pavla Hamžíka. Na druhej časti mimoriadneho kongresu SOP 29. septembra 2001 v Bojniciach prijali jeho delegáti dokument, v ktorom sa hovorí, že prioritami SOP sú jej konsolidácia na všetkých úrovniach a zlepšenie sociálneho postavenia občanov.

Dňa 16. mája 2002 Republikové predsedníctvo SOP odsúhlasilo dohodu o predvolebnej spolupráci SOP so SDĽ. Dohodu podpísal so SDĽ Hamžík 28. mája 2002. Podľa nej SOP mala ísť do parlamentných volieb 2002 na kandidačnej listine SDĽ.

SkryťVypnúť reklamu

V septembrových parlamentných voľbách 2002 získala SDĽ, na ktorej kandidátke boli aj mená členov SOP, len 1,36 percenta voličov a nezískala potrebný počet hlasov pre vstup do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 861
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 12 525
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 263
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 320
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 971
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 874
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 266
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 110
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Varujú pred krízou, ktorá ohrozuje odbornú integritu.


TASR
Ilustračné foto.

Neriešený problém môže pretrvávať roky.


Ilustračné foto.

V minulom roku zaevidovali v Trnavskom kraji desiatky prípadov.


Miesto nehody. Vľavo autobus, ktorý do ľudí narazil.

O život prišli tri mladé dievčatá.


TASR

Sportnet

Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Tréner Arne Slot (vpravo) v zápase Fulham - Liverpool.

Futbalisti Liverpoolu nevyužili príležitosť na navýšenie náskoku na čele ligovej tabuľky.


TASR
Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


SkryťZatvoriť reklamu