Bratislava 2. marca (TASR) - V návrhu zákona o vojnových veteránoch chýba konkrétna zmienka, ako sa štát postará o ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničných mierových misií ako invalidi a mrzáci. Tvrdí to účastník vojny v Perzskom zálive počas operácie Púštna búrka v roku 1991 Richard Wölfl. Nehovorí sa tu tiež podľa neho o zabezpečení psychologickej starostlivosti.
Ďalší veterán z vojny v Zálive Ivan Lančarič upozornil v tejto súvislosti na mnohé úmrtia a ochorenia mužov, ktorí pôsobili pred 12 rokmi v tejto oblasti. "Je všeobecne známe, že bývalí vojaci z povolania sa nedožívajú vysokého dôchodkového roku," dodal.
Rezort obrany by mal podľa navrhovanej právnej normy zabezpečovať veteránom vyšetrenie a kontroly zdravotného stavu, ako i liečebnú starostlivosť po návrate z misie, a to najmä v zdravotníckych zariadeniach ministerstva. MO by malo tiež zabezpečiť kúpeľnú a rekreačnú starostlivosť o veteránov.
Prínosom pre veteránov, ako i armádu by bolo podľa Lančariča vytvorenie aspoň dvoch zdvojených pracovných miest v rámci personálneho manažmentu, ktoré by obsadili veteráni. Títo pracovníci by sa venovali starostlivosti o veteránov, o ich zaradenie na odpovedajúce funkcie v armáde po skončení misie a o ich ďalší profesionálny rast. Pre veteránov tiež navrhuje dvojnásobné započítanie doby mierovej misie do doby na povyšovanie a do doby vojenskej služby. Za prvý dobrý krok v spoločenskom docenení veteránov považuje Lančarič otvorenie Siene slávy na ministerstve obrany, ako aj stálej expozície venovanej pôsobeniu slovenských vojakov vo vojenských operáciách a mierových misiách minulý rok.
Starostlivosť o veteránov je v Čechách na vyššej úrovni, domnieva sa ďalej Lančarič. "V Českej republike je už v platnosti zákon o vojnových veteránoch. My sme o krok pozadu a máme iba návrh zákona a je otázkou, kedy vôbec vstúpi do platnosti," poznamenal. V tejto súvislosti upozorňuje i na fakt, že mnohí vysokí armádni funkcionári v Čechách na vlastnej koži skúsili, "čo to je účasť v misii". Český minister obrany Jaroslav Tvrdík je obklopený ľuďmi, ktorí pôsobili v mierových misiách v zahraničí, čo na Slovensku chýba, dodal Wölfl. Na Slovensku chýba podľa jeho slov tiež stredisko, ktoré by zbieralo a vyhodnocovalo skúsenosti vojakov z misií.
Federálne ministerstvo obrany v bývalom Československu dokázalo doceniť príslušníkov československého protichemického práporu, konštatoval Lančarič. Niektorí boli vyzdvihnutí vo funkciách, niektorí boli mimoriadne povýšení a mnohým bola prednostne ponúknutá účasť v novovytvorených jednotkách pre mierové misie. "Pokiaľ viem, nič podobné sa po rozdelení federácie neprihodilo nikomu z veteránov zo Zálivu v slovenskej armáde," povedal Lančarič.
Veteráni sú podľa jeho slov "vojaci, ktorí píšu novodobé dejiny slovenskej armády. Získali nové skúsenosti, spolupracovali s vojakmi iných armád, a pretože sú pomerne dobre jazykovo pripravení, majú predpoklady pre dobrú kooperáciu s inými armádami po začlení SR do nových politicko-vojenských štruktúr".
Minister obrany SR Ivan Šimko už avizoval svoj záujem zmeniť doterajší prístup k vojnovým veteránom. Chce využívať skúsenosti, odborné vedomosti, ako aj poznatky príslušníkov mierových misií. Uvažuje o zriadení úradu zmocnenca, ktorý by sa zaoberal problematikou vojnových veteránov, čím by sa spolupráca s nimi inštitucionalizovala. Sám priznáva, že doteraz nebola bývalým veteránom venovaná dostatočná pozornosť.
mab pa