Banská Štiavnica 2. marca (TASR) - Putovnú výstavu o veľmi citlivej a veľmi aktuálnej problematike umelého oplodnenia žien pod názvom Život zo skúmavky sprístupnili koncom týždňa v Slovenskom banskom múzeu (SBM) v Banskej Štiavnici. Pripravilo ju Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš v odbornej spolupráci so Sanatóriom Helios, s.r.o. v Brne a Katedrou genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Autori výstavy, ako TASR informoval vedúci oddelenia pre prácu s verejnosťou banskoštiavnického SBM Rastislav Marko, zdôrazňujú, že oplodnenie prirodzenou cestou je najnormálnejším spôsobom rozmnožovania každého druhu. Ostatné techniky by mali nastúpiť až po tom, keď tento prirodzený spôsob dlhý čas zlyháva.
Zamýšľajú sa okrem iného aj nad faktormi, ktoré spôsobujú zhoršenie prirodzených schopností rozmnožovania sa u človeka. Kladú otázku, či sú to infekcie, nezdravá výživa alebo nezdravý životný štýl či stres? Zdôrazňujú, že je veľmi ťažké zodpovedať tieto otázky a pýtajú sa, či to nie je spôsobené tým, že príroda zabezpečuje mnohostupňovú selekciu v procese oplodnenia, aby ochránila človeka pred jeho najväčším nepriateľom, ním samým.
Veľkou skupinou výhrad voči umelému oplodňovaniu sú výhrady etické a náboženské. Z pohľadu darcovstva spermií prípadne vajíčok ide vlastne o formu polovičnej alebo úplnej adopcie s rozdielom, že žena, ktorá veľmi túži po dieťati, ho vynosí. Z pohľadu náboženského je tu otázka, či človek má právo zasahovať do zrodu života.
Záujemcovia si výstavu Život zo skúmavky môžu pozrieť vo výstavných priestoroch oddelenia geológie banskoštiavnického SBM do konca marca.