Bratislava 2. marca (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh tzv. antidiskriminačného zákona, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu.
Podobný návrh zákona, ktorý ešte v minulom volebnom období schválila vláda, však parlament napokon neprerokoval. Na návrh kresťanského demokrata a súčasného ministra vnútra Vladimíra Palka ho poslanci odmietli zaradiť do programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady SR. Najmä poslancom za KDH totiž prekážalo, že návrh obsahoval zákaz diskriminácie aj na základe sexuálnej orientácie. Palko súčasne argumentoval, že prijatie takého zákona nie je potrebné z hľadiska vstupu SR do EÚ. Rovnaký názor po parlamentných voľbách vyslovil predseda KDH Pavol Hrušovský, hoci prijatie tzv. antidiskriminačného zákona odporúča rezolúcia Európskeho parlamentu z roku 2002.
Podľa vicepremiérovho návrhu sa nepripúšťa diskriminácia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.
Predkladaný návrh zákona konkretizuje obsah ustanovení o rovnosti a o zákaze diskriminácie, ktoré sú zakotvené v Ústave SR, v niektorých medzinárodných zmluvách, vo viacerých zákonoch, ako aj v Dodatkovom protokole č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. V súlade s tým stanovuje definície všetkých foriem diskriminácie (priama diskriminácia, nepriama diskriminácia, obťažovanie, neoprávnený postih a podnet a pokyn k diskriminácii), teda prípadov porušenia zásady rovnakého zaobchádzania. Tieto definície právny poriadok SR doteraz neobsahuje. Okrem toho, v súlade s požiadavkami uvedených smerníc upravuje aj prostriedky právnej ochrany v takýchto prípadoch, zavádza nový inštitút, prenesenie dôkazného bremena na žalovaného v takzvaných "prima facie" prípadoch a vytvára inštitucionálne pozadie k zákonu, a preto sa od predchádzajúceho zákona líši v tom, že problematiku rieši komplexne.
Vypracovaniu návrhu zákona predchádzala rozsiahla analýza právnych predpisov obsahujúcich ustanovenia, ktoré upravujú zákaz všetkých foriem diskriminácie v porovnaní s medzinárodnými dokumentmi o ľudských právach a slobodách, ktorými je SR viazaná.
Na príprave návrhu zákona sa podieľali viaceré domáce i zahraničné organizácie a odborné posudky vypracovali medzinárodne uznávaní experti American Bar Association New York (CEELI), European Roma Rights Center Budapest a Úradu vysokého komisára pre národnostné menšiny OBSE Haag.