Bratislava 19. júla (TASR) - Monitoring Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníckej a sociálnej starostlivosti (SOZ PZSS) potvrdil, že zvyšovanie tarifných platov zdravotníckych pracovníkov sa ani v jednom nemocničnom zariadení nezaobišlo bez reštrikčných opatrení, pričom zo strany riaditeľov dochádzalo aj k nariadeniu zmeny pracovnoprávnych vzťahov. Ako po dnešnom rokovaní Výkonného výboru SOZ PZSS informoval predseda zväzu Andrej Kučinský, so zistenými skutočnosťami oboznámili šéfa rezortu zdravotníctva SR Romana Kováča.
Zo 118 nemocničných zariadení a odborných liečebných ústavov, na ktoré sa OZ obrátil anketovými otázkami, odpovedalo 43. V ôsmich nemocniciach došlo k prepusteniu zamestnancov a v ďalších desiatich riaditelia pristúpili k znižovaniu pracovných úväzkov v rozpore s pracovnými zmluvami. V 29 nemocničných zariadeniach riaditelia úplne alebo čiastočne odobrali osobné ohodnotenie prevažne stredným zdravotníckym pracovníkom. V 10 zariadeniach znížili rizikové osobné príplatky až na zákonom stanovenú minimálnu hranicu. V 19 organizáciách bolo nariadené povinné čerpanie náhradného voľna za pohotovostné služby. Vyskytli sa však aj zariadenia, kde podľa prieskumu odborárov došlo k povinnému čerpaniu neplateného voľna.
Tarifné platy boli zvýšené v 28 zo 43 nemocničných zariadení. K porušeniu zákona podľa Kučinského prišlo v nemenovanom zariadení, kde znížili dekrétne platy zo 100 na 85 percent s tým, že zvyšných 15 percent zamestnanci prispievajú ústavu sponzorským darom. V dvoch zariadeniach došlo k preradeniu pracovníkov do nižšej platovej triedy. Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Novej Bani dokonca nariadilo skrátenie osemhodinového pracovného času. V niektorých zariadeniach sa platy zvýšia až od budúceho mesiaca, alebo zvýšenie platov "existuje len na papieri".
Minister Kováč uviedol, že výsledky monitoringu odborárov posúdia kontrolné orgány MZ SR, ktoré zistia, či došlo k porušeniu zákona zo strany riaditeľov nemocníc. Zdôraznil, že problémy so zvýšením platov sú predovšetkým v nemocniciach s nadbytočnými lôžkami či personálom, kde sa vedenie zdráha urobiť potrebné transformačné kroky.
Kováč informoval, že ministerstvo rozhodlo o zrušení dvoch malých nemocničných zariadení v Košiciach a Moldave nad Bodvou.