Rozhodnutie republikového kongresu SOP o vlastnom sebarozpustení do Smeru nie je prekvapujúce. To, že sa strana vždy prispôsobovala záujmom svojich najvyšších predstaviteľov, tvorilo hlavnú tradíciu SOP už od jej založenia. Teraz zanikla z rovnakého dôvodu, z akého vznikla. Pre osoby z jej vedenia je rozpustenie SOP aktom, ktorý im má umožniť politické prežitie. Ak je na záverečnom akte SOP niečo prekvapujúce, tak predovšetkým to, aký význam sa mu pokúsil pripísať Robert Fico.
Hlavným účelom strany, ktorú na začiatku roku 1998 založil Rudolf Schuster, bolo, aby svojmu otcovi-zakladateľovi umožnila návrat do „veľkej politiky“. Všetko ostatné bolo druhoradé, a preto sa SOP vždy iba prispôsobovala situácii. Jej najvyšší činitelia vyhlasovali, že stranu založili preto, aby prekonali spoločenskú konfrontáciu, ale SOP napokon viedla najkonfrontačnejšiu volebnú kampaň proti vládnemu HZDS. Keď sa Rudolf Schuster stal prezidentom, jeho nástupca Pavol Hamžík priznal, že SOP nie je štandardnou stranou a že v nej musí prebehnúť diskusia „s cieľom určiť hlavný smer ideovo-politickej profilácie“. V praxi sa to prejavilo tým, že jej vedenie neustále hľadalo partnera, ktorý by opäť dostal stranícku špičku do parlamentu. Zoznam strán, s ktorými šéf SOP o tom rokoval, je veľmi dlhý a veľmi rôznorodý. Predvolebné rozhodnutie, že lídri budú kandidovať na listine Koncošovej SDĽ, výstižne komentoval bývalý predseda krajskej organizácie SOP v Košiciach: „Náš predseda sa vzdá značky SOP len kvôli tomu, aby si udržal ešte akú-takú šancu, že aj ďalšie štyri roky bude v parlamente. Ak náhodou dostane Pavol Hamžík ponuku od HZDS, určite ľudia z SOP skončia na kandidátke hnutia.“ Keďže ponuka od Mečiara neprišla, Hamžík a spol. „skončili“ spolu s SDĽ.
Rozpustenie strany a jej vliatie sa do Smeru je pre činiteľov bývalej SOP poslednou šancou, aby sa udržali v politike. Keď Robert Fico hovorí, že sa týmto aktom „mení kvalita slovenskej politickej scény“, a že sa „začína nová etapa vytvárania mocensko-politickej alternatívy terajšej pravicovej vláde“, tak pôsobí komicky, lebo epochalizuje zánik bezvýznamnej strany. To, že expredseda SOP a jeho ľudia budú v Smere, má totiž význam iba pre nich. Nie pre slovenskú politiku.

Beata
Balogová
