Kto je dnes lídrom opozície? Mečiar alebo vy, HZDS alebo Smer?
„Je evidentné a nielen teraz po rozpade HZDS, že lídrom je Smer. Náš klub má jednotné hlasovanie a dobrú disciplínu.“
Nebude teda opozičná zmluva, ako malo kedysi HZDS s SNS?
„Pokiaľ ide o Tkáčovu skupinu, ktorá odišla z HZDS, predpokladám dobrú komunikáciu. To, čo sa stalo v HZDS, určite posilní pána Mečiara a tlačí HZDS do izolácie. Myslím si, že v HZDS sa dá seriózne hovoriť s podpredsedom pre zahraničie pánom Veteškom.“
Ak nebudú voľby skôr ako v roku 2006, tak Slovensko bude už v tom čase v únii i NATO. Už nebudete potom hovoriť s HZDS áno, ale bez Mečiara?
„Po vstupe do únie a NATO sa veľmi oslabí argumentácia, ktorá sa používa voči niektorým politikom a stranám. Stratégia nášho postupu je ísť s preferenciami hore za každú cenu a mať rozhodujúcu úlohu pri zostavovaní vlády.“
Neprekážal by vám teda model: predsedom HZDS Mečiar a volebným lídrom Veteška?
„Toto je vnútorný problém HZDS. Veteška je však človek, ktorý by mohol vytvoriť predpoklady na lepšiu komunikáciu.“
Vicepremiér Csáky navrhol pre vládnu kampaň o vstupe do únie spoločnú fotografiu lídrov parlamentných strán. Prečo sa toho zrazu tak všetci zľakli?
„Mohlo by to byť vo vzťahu k voličom kontraproduktívne. Teraz hovorím fór - áno, urobíme spoločnú fotografiu, ale s holými zadkami. Sme za vstup do únie, ale Slovensko tam ide mimoriadne ochudobnené.“
Bude mať Smer vlastné billboardy?
„Kampaň chceme postaviť na priamom kontakte, ale zvažujeme aj vydanie praktickej príručky o výhodách a nevýhodách členstva v únii. Smer a jeho voliči majú totiž niekedy europesimistické črty, čo mi vyhovuje.“
Ako socialisti by ste mali byť skôr nadšencami vstupu do únie.
„Nebol by som rád, keby Smer niekto označoval ako socialistickú stranu.“
Veď chcete ísť do Socialistickej internacionály.
„Môžeme Labouristickú stranu vo Veľkej Británii označiť za socialistickú? Určite nie. Smer chce byť moderný stredovo-ľavicový subjekt.“
Budete ľuďom hovoriť, aby v referende o vstupe do únie hlasovali za?
„Áno, ale zároveň nepatríme medzi tých, ktorí považujú úniu za posvätnú kravu. Po vstupe tu nebude žiadny zázrak a v prechodnom období to bude ešte horšie. To je daň, ktorú musíme zaplatiť za hlúposť mnohých politikov.“
Využijete v kampani aj služby svojho imidžmejkra Fedora Flašíka?
„Fedor Flašík je môj priateľ, volebnú kampaň zvládol profesionálne a jeho kontrakt skončil. Určite to nebude zákazka pre neho.“
Ale nápad vám môže poskytnúť.
„Nemyslím si, že v tomto prípade treba prichádzať s vecami kreatívneho charakteru. Navyše, a Fedor to potvrdí, veľa kreatívnych vecí vo volebnej kampani pochádzalo aj z mojej hlavy.“
Ako na vás pôsobí fakt, že ani jedna parlamentná strana nie je proti vstupu do únie?
„Keby sme boli Nóri, ktorí majú veľké nerastné bohatstvo, alebo Island závislý od rybolovu, alebo Švajčiarsko, tak určite by som s radosťou zakričal nie.“
Aký význam má váš skepticizmus, keď všetci musia povedať áno?
„V tom, že tu musia byť aj iné názory. Je to napríklad téma elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Tu sa ukazuje, aké obrovské chyby sme urobili. Únia nie je nič iné ako súboj o ekonomické záujmy. Stále bude platiť, že malá krajina bude malý pes, veľká krajina veľký pes. Tak, ako si dnes strážia svoje záujmy Nemci a Francúzi, tak by sme si ich mali strážiť aj my. Bohužiaľ, nerobíme to.“
Nebolo práve preto vhodné, že sa časť Európy vzpriečila v otázke Iraku Nemcom a Francúzom?
„Určite nie. Francúzi a Nemci majú svoje vlastné dôvody, prečo nesúhlasia s vojnou v Iraku. Smer je v otázke Iraku jasne profilovaný.“
Myslíte si, že vám postoj k Iraku prinesie politické body, lebo väčšina verejnosti je proti zásahu?
„Mňa mrzí niečo iné. Budem stále opakovať otázku, aký to bol biznis, ktorý urobila slovenská vláda, pokiaľ ide o Irak. Nech mi nikto nerozpráva, že ide o morálku a obranu hodnôt. Išlo o veľmi účelové rozhodnutie vlády a pýtam sa, za akú cenu.“
Akú?
„Nebol to biznis ohľadne toho, že tu bude ticho okolo korupcie? Všetci dobre vedia, že USA majú informácie o korupčných aktivitách slovenských politikov vo vláde. Hovoril o tom prezident Bush s prezidentom Schusterom, keď povedal, že tam a tam je vysoká miera korupcie. Američania veľmi dobre vedia, čo sa stalo pri akciách VSŽ.“
Zmenili ste dnes vaše vzťahy s americkým veľvyslancom na Slovensku Ronaldom Weiserom?
„Moja komunikácia s veľvyslancami je veľmi, veľmi dobrá. Nič sa nezmenilo.“
Je taká dobrá aj po vašich výrokoch, že Slovensko sa stalo ostrovom amerického vplyvu a vláda obhajuje iné ako slovenské záujmy?
„Že vláda robí zo Slovenska ostrov amerického vplyvu, je pravda a bude to mať dôsledky aj vo vzťahu k partnerom v únii. Toto predsa nemôže zmeniť postoj amerického veľvyslanca k Smeru.“
Aj ste s Weiserom o Iraku diskutovali?
„Samozrejme. Pán veľvyslanec si robí svoju legitímnu prácu. Jeho úlohou bolo presvedčiť slovenský politický systém.“
Presviedčal aj vás?
„Keby aj naši veľvyslanci zastupovali národné záujmy Slovenska tak ako americký veľvyslanec národné záujmy USA, tak by som im zablahoželal.“

Beata
Balogová
