Minister spravodlivosti Daniel Lipšic presadzuje pricíp trikrát a dosť. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Trikrát a dosť. Návrh ministerstva spravodlivosti, aby páchatelia niektorých trestných činov boli po tretej recidíve odsúdení na doživotie bez možnosti odvolať sa vyvolal nevôľu ostrú kritiku opozície, časti právnikov a všetkých katedier trestného práva na Slovensku. Ministerstvo v novele navrhuje aj sprísnenie trestných sadzieb a hovorí aj o trestnom čin klonovania ľudskej bytosti. Najviac diskusií je však práve o princípe trikrát a dosť.
Ostro proti novele vystupuje najmä Robert Kaliňák zo Smeru. Prijatie zákona by podľa neho ohrozilo aj obete a svedkov trestných činov. „Keď sa niekto tretíkrát dopustí znásilnenia a má na výber, či obeť zabije, alebo nezabije, tak nepohodlného svedka radšej zlikviduje,“ varuje Kaliňák. Okrem toho vyčíta návrhu zákona protiústavnosť, ktorá spočíva v jeho retroaktivite.
Novelu odmieta aj Miroslav Abelovský z klubu nezávislých poslancov. „Je to nesystémové riešenie. Je v rozpore s dlhodobou európskou a najmä stredoeurópskou tradíciou trestného práva.“ Je presvedčený, že proti prijatiu novely sa postaví aj časť koalície. „Som optimista, toto už hádam skutočne nemôže prejsť.“ V opačnom prípade by sa okamžite obrátil na Ústavný súd.
Výhrady má aj Slovenská advokátska komora. „Je to historicky absolútne neodôvodnené. Považujeme to za narušenie ľudských práv a nezávislosti súdov,“ vyhlásil jej predseda Štefan Detvai.
„Argument, že zločincov nemáme strašiť vysokými trestami, lebo potom budú vraždiť svedkov, sa mi zdá úplne absurdný,“ oponuje minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Odmieta aj úvahy, že zákon bude retroaktívny. „Ide o trest iba pre ten posledný tretí trestný čin, i keď sa berie do úvahy, že sa uložil recidivistovi.“ Lipšic je presvedčený, že zákon povedie k zníženiu kriminality.
Jeho názor podporuje Zuzana Plháková z SDKÚ. Tvrdí, že tresty boli príliš nízke. „Páchateľ niekedy kalkuluje s tým, že sa mu oplatí páchať trestnú činnosť.“ Odpor opozície považuje za samozrejmý, pretože prijatie zákona by bolo účinným krokom boja proti zločinnosti, „čo by bolo plus pre vládnu koalíciu a s tým, samozrejme, opozícia nemôže súhlasiť“.
Zmeny víta aj policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Mohlo by to byť riešenie proti drobným dílerom drog, ktorým v súčasnosti hrozia iba mierne tresty. Spišiak si uvedomuje, že doživotne odsúdených si bude musieť spoločnosť živiť. „Oni by podľa všetkého tejto spoločnosti nič nepriniesli a na slobode by sa asi aj tak živili trestnou činnosťou, aj tak by sme na nich doplácali. Radšej si ich živme, ale aspoň ich majme pod kontrolou,“ dodal Spišiak.
Návrh novely už prešiel v parlamente prvým čítaním.
Argumenty za
páchatelia závažnej trestnej činnosti vedomí si vysokých trestov sa dajú odstrašiť, klesne počet trestných činov, zvýši sa bezpečnosť občanov, doživotne odsúdení bez možnosti nápravy sa už nedostanú z väzenia, súčasná výška trestov je nedostačujúca. Argumenty proti
časť právnikov si myslí, že zákon by bol v dôsledku retroaktivity protiústavný, výška trestov je dostačujúca, chyba je v ich odhaľovaní, ide o násilné preberanie právnych zvyklostí, ktoré nie sú v Európe tradičné, doživotný trest môžu dostať za menej závažné trestné činy aj relatívne mladí páchatelia, ohrozí sa bezpečnosť obetí trestných činov asvedkov. Niektoré trestné činy, na ktoré sa má vzťahovať zásada trikrát a dosť
vražda lúpež znásilnenie a sexuálne násilie násilnejšie a nebezpečnejšie formy vydierania terorizmus trestné činy súvisiace s obchodovaním s drogami úmyselné všeobecné ohrozenie nedovolené prekročenie štátnej hranice

Beata
Balogová
