Košice 3. marca (TASR) - Na pomalý, veľmi zdĺhavý a údajne aj zbytočne zbyrokratizovaný postup v činnosti štátnych orgánov upozorňujú poškodení klienti nebankových inštitúcií vo vyhlásení adresovanom vláde a parlamentu SR.
"Keď sa začiatkom februára 2002 náhle uzavreli dvere ústredia dvoch najväčších nebankových inštitúcií Horizont Slovakia a B.M.G. Invest v Košiciach, ale aj ich pobočiek po celom Slovensku, štátne orgány vrátane orgánov činných v trestnom konaní začali okamžite konať," píše sa v spoločnom vyhlásení členov Združenia veriteľov Horizontu Slovakia a B.M.G. Invest (ZVHB) a Spoločnosti na ochranu občanov poškodených záložňami (SOPOZ) so sídlom v Košiciach.
Štátne orgány prejavili svoju aktivitu najmä operatívnym uzavretím objektov spoločností a urýchleným zadržaním kompletnej účtovnej dokumentácie. Po prevzatí celého prípadu vtedajším Krajským úradom vyšetrovania PZ, dnes Krajským úradom justičnej polície (KÚJP) v Košiciach a vyhlásením konkurzu na obe spoločnosti sa podľa poškodených celý proces značne zbyrokratizoval a veľmi spomalil.
Podľa autorov vyhlásenia následné vyjadrenia predstaviteľov KÚJP v Košiciach, súdov a najmä správcov konkurznej podstaty oboch nebankových spoločností o tom, že "to celé potrvá tri a viac rokov", považujú poškodení za výsmech a facku demokracii.
"Nemožno sa preto čudovať, že súčasne so zánikom nebankových subjektov, v dôsledku ktorého prišli na mizinu státisíce ľudí, vzniklo viacero občianskych združení. Tie si za hlavný cieľ vytýčili ochranu poškodených a čo najrýchlejšie prinavrátenie finančných prostriedkov, ktoré občania v dobrej viere vložili do nebankových spoločností," píše sa ďalej vo vyhlásení.
Aby však združenia mohli splniť svoju úlohu, budú musieť "viac ako doposiaľ búšiť do vlády a ostatných ústavných orgánov, ktoré za krach nebankových inštitúcií nesú zodpovednosť," zdôrazňujú autori vyhlásenia.
Podľa predbežných odhadov len do spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest vložilo svoje vklady viac ako 200 tisíc veriteľov. Výška jednotlivých vkladov fyzických osôb sa pohybuje v rozmedzí od tisícky až po niekoľko desiatok miliónov Sk, pričom niektoré osoby mali s týmito spoločnosťami uzatvorených aj viacero zmlúv. Do ostatných - menších nebankových subjektov investovalo odhadom cca ďalších 28 až 30 tisíc občanov.