SME

Blíži sa koniec diskriminácie?

BRATISLAVA - Sexuálne obťažovanie či diskrimináciu na pracovisku pre sexuálnu orientáciu alebo inú farbu pleti by mohol onedlho zakázať zákon. Podpredseda vlády pre ľudské práva Pál Csáky znovu pripravil návrh antidiskriminačného zákona, ktorý upravuje ..


Keď parlament vlani prerokúval antidiskriminačný zákon, zorganizovali viaceré mimovládne organizácie a organizácie bojujúce za práva menšín demonštráciu za jeho prijatie a proti diskriminácii. FOTO - ARCHÍV TASR

BRATISLAVA - Sexuálne obťažovanie či diskrimináciu na pracovisku pre sexuálnu orientáciu alebo inú farbu pleti by mohol onedlho zakázať zákon. Podpredseda vlády pre ľudské práva Pál Csáky znovu pripravil návrh antidiskriminačného zákona, ktorý upravuje zásady rovnakého zaobchádzania, zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu a aj ju postihuje. Zákon by mal chrániť predovšetkým ženy, menšiny vrátane Rómov, ale aj inak sexuálne orientované skupiny.

Pál Csáky už v minulom volebnom období predložil jednu verziu antidiskriminačného zákona. V parlamente bol v júni, ale na návrh Vladimíra Palka z KDH sa o ňom nerokovalo. Kresťanským demokratom najviac prekážal odsek o zákaze diskriminácie pre sexuálnu orientáciu, čo by podľa nich homosexuálom umožnilo adoptovať si deti.

„Zákaz diskriminácie je obsiahnutý v našej ústave a iných zákonoch. Jediná novota antidiskriminačného zákona bola v zmienke o sexuálnej orientácii. Nič proti sexu, ale nie v politike,“ zdôvodňoval to vtedy Palko.

Prijať antidiskriminačný zákon nám odporúča, ale neprikazuje Európsky parlament. Zákon by napríklad Rómom zaručil rovnaký prístup k zamestnaniu. Ján Figeľ vtedy tvrdil, že nejde ani tak o to, aby sme mali antidiskriminačný zákon, ako o to, aby slovenská legislatíva prevzala prvky, ktoré majú zabrániť diskriminácii v zamestnaní. Hovorkyňa iniciatívy Inakosť Mariana Šípošová však hovorí, že je to málo. Podľa nej diskriminácia existuje v celej šírke spoločenského života.

Podľa Pála Csákyho zákon treba prijať, pretože inak budeme upodozrievaní, že nemáme cit k tejto téme a antidiskriminačný zákon nechceme prijať. „Nie je len o právach, ale aj o imidži krajiny,“ tvrdí Csáky.

MIRKA HOROBOVÁ

Čo je v novom zákone* Zakazuje diskrimináciu, a to najmä na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku.

* Zakazuje aj diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie, viery alebo náboženstva, zdravotného postihnutia, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku a rodu.

* Obetiam zaručuje možnosť domáhať sa adekvátnej súdnej ochrany vrátane náhrady spôsobenej škody či nemajetkovej ujmy.

* Umožňuje aj isté „diskriminačné“ výnimky, no len v prípade, ak sú dostatočne odôvodnené. Napríklad v ozbrojených silách, v prípade cirkvi a náboženských spoločností, ktoré vyžadujú dodržiavanie vnútorných predpisov, ale aj pri istých druhoch zamestnaní, ktoré sú podmienené vekom či špeciálnymi požiadavkami pri výkone povolania.

* Prináša definície všetkých foriem diskriminácie, ktoré náš právny poriadok neobsahuje. Ustanovenia o rovnosti a zákaze diskriminácie, ktoré sú v ústave a v iných právnych normách, sú totiž veľmi všeobecné.

* Všetky opatrenia týkajúce sa rovnakého zaobchádzania by mali zamestnávatelia doplniť do kolektívnej zmluvy do 6 mesiacov po schválení zákona. V prípade schválenia by mal zákon platiť už od 1. júna.

(hr)

Formy diskriminácie, ktoré by zákon postihoval

* Priama - ak má niekto menej výhodné podmienky, ako by mal v rovnakej situácii iný len na základe inej rasy, pleti, sexuálnej orientácie…

* Nepriama - zdanlivo neutrálny predpis, kritérium alebo zvyklosť, ktorá znevýhodňuje na základe inej rasy, pleti, orientácie.

* Obťažovanie - konanie, ktoré má za cieľ alebo za následok zásah do slobody a ľudskej dôstojnosti a ktoré vytvára pre človeka nepriateľské, zastrašujúce, zahanbujúce, pokorujúce alebo urážlivé prostredie.

* Neoprávnený postih - spôsobenie ujmy preto, že sa niekto domáhal rovnakého zaobchádzania.

Sexuálne obťažovanie

* Príručky a kurzy, ako sa brániť proti sexuálnemu obťažovaniu, sú dobre známe hlavne v Amerike, kde si z toho mnohí urobili aj dobre vynášajúci „biznis“.

* V krajinách Európskej únie sú (podľa prieskumu) najbežnejšou formou sexuálneho obťažovania sexuálne vtipy a poznámky o tele, oblečení alebo o sexuálnom živote. Ďalej sú to nechcené dotyky, potom pískanie alebo obzeranie. Najmenej často (10 - 26 percent) ide o vyžadovanie sexu pod nejakou hrozbou a v jednom až šiestich percentách ide o znásilnenie.

* Nový antidiskriminačný zákon by termín sexuálne obťažovanie priniesol aj na Slovensko. Brániť sa proti nemu je ťažké, keďže slovenské zákony tento termín zatiaľ nepoznajú. Zákonník práce hovorí iba o tom, že pracovnoprávne vzťahy musia byť v súlade s dobrými mravmi, že zamestnancom prináležia práva bez akejkoľvek diskriminácie.

* Smernica Európskej únie, ktorou sa budú musieť riadiť štáty od roku 2005, definuje sexuálne obťažovanie ako verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie, ktorého cieľom je zneuctenie dôstojnosti osoby. Ide o správanie, ktoré vytvára nepriateľské, ponižujúce a urážlivé prostredie na pracovisku. V prípade sťažnosti bude musieť zamestnávateľ dokazovať, že urobil všetko, aby zabránil obťažovaniu. (hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu