Bratislava 4. marca (TASR) - Vláda dnes popoludní prerokuje poslanecký návrh na prijatie uznesenia Národnej rady SR k vážnym podozreniam o existencii korupcie a klientelistických praktík v politickom systéme SR.
Podpredseda vlády a minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic odporúča kabinetu prijať nesúhlasné stanovisko k návrhu uznesenia, ktorým sa bude zaoberať parlament na mimoriadnej schôdzi v stredu.
Lipšic argumentuje, že v poslaneckom návrhu sú uvedené závažné obvinenia, ktoré nie sú podložené žiadnymi konkrétnymi dôkazmi. Podľa neho vláda považuje boj proti korupcii a klientelizmu za prioritu svojho vládneho programu. "Nemôže však akceptovať všeobecné, nekonkrétne a nepodložené obvinenia. Takéto obvinenia neničia korupciu a klientelizmus. Naopak, zničujúco pôsobia na atmosféru v spoločnosti a vyvolávajú neopodstatnené pocity všeobecnej frustrácie. Preto ich vláda rázne odmieta," uvádza sa v Lipšicovom stanovisku.
Na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR, ktorej zvolanie okrem opozičných strán HZDS a Smer podporila aj časť poslancov koaličnej ANO, sa podľa informácií TASR zúčastní premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Šéf Smeru Robert Fico chce na rokovaní hovoriť o predaji akcií Východoslovenských železiarní v decembri 2001. Klub nezávislých poslancov (KNP), ktorý verbálne podporil uskutočnenie schôdze, bude žiadať doriešenie starých káuz odpočúvania advokáta Romana Kvasnicu, šéfa odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozefa Šáteka a novinára Milana Žitného.
Fakt, že návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podporila časť poslaneckého klubu ANO, označil poslanec SDKÚ Roman Vavrík za porušenie Koaličnej dohody. S jeho tvrdením však nesúhlasí šéf klubu ANO Ľubomír Lintner. Podľa neho dohoda neobsahuje ustanovenie, ktoré by zakazovalo koaličným poslancom podporiť návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Okrem toho zdôraznil, že podpisom návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze neodsúhlasil text návrhu uznesenia.