Bratislava 4. marca (TASR) Príčinou nedostatku financií v zdravotníctve je nesúlad pravidiel, zvrátené mechanizmy a celkový neporiadok v systéme. Počas dnešnej rozpravy o novele zákona o zdravotnej starostlivosti to povedal Miroslav Chovanec (Smer). Zároveň poukázal na to, že ak by štát platil za svojich poistencov tak, ako musia ostatní aktívni občania, zdravotníctvo by získalo o 600 miliárd korún viac ako doteraz.
Chovanec tvrdí, že únik financií zo systému spôsobuje existencia množstva zbytočných zdravotníckych zariadení. Ako príklad spomenul, že na Slovensku pôsobí 52 transfúznych oddelení, pričom ich činnosť v zahraničí sa sústreďuje do niekoľkých centier, kam sa krv dováža a spracúva. Podľa Chovanca na Slovensku nie je kvalitná ambulantná sieť, zdravotnícke služby treba uvoľniť, aby sa priblížili k pacientovi.
V súvislosti s návrhom zákona vyslovil obavy z možného vymáhania poplatkov formou exekúcie od občanov neschopných platiť za zdravotnícke služby.
Návrh zákona považuje Chovanec za diskriminačný voči pacientom aj podľa diagnózy, keďže obsahuje výnimky. "O čo horšia je stará pani, ktorá si nešťastne zlomí kŕčok stehennej kosti a ktorá bude musieť platiť za pobyt v nemocnici, oproti tehotnej žene?" pýta sa Chovanec. Podľa neho by lekár mal diagnostikovať a liečiť a nie zisťovať sociálny stav pacienta a jeho solventnosť.