Bratislava 4. marca (TASR) - Novou predsedníčkou Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa dnes stala Valéria Agócs. Na svojom dnešnom zasadnutí v Bratislave o tom rozhodli deviati členovia rady, pričom novú šéfku tohto kontrolného orgánu podporili siedmi z nich a dvaja sa hlasovania zdržali.
Podľa riaditeľky Kancelárie RVR Jarmily Grujbárovej bola Valéria Agócs jedinou kandidátkou na uvoľnený predsednícky post. Svojim kolegom predložila víziu ďalšej činnosti licenčnej rady a tí následne v tajnom hlasovaní rozhodli o jej zvolení.
Nová šéfka RVR pracovala 32 rokov ako novinárka v Slovenskom rozhlase (SRo), no koncom minulého roka z rádia odišla. Jej pôsobiskom bola Redakcia maďarského vysielania. Pred novinármi vyhlásila, že svoje pôsobenie v rade nebude posudzovať len z hľadiska zákona o vysielaní a retransmisii, ale aj zo žurnalistickej stránky. Predchodcom novej predsedníčky RVR bol Peter Kováč, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v decembri minulého roku.
Okrem toho dnes sa svojej funkcie vzdala doterajšia podpredsedníčka licenčnej rady Mária Hradiská, pričom za svojho nástupcu navrhla advokáta Jozefa Brázdila. Zástupcovia rady jej návrh akceptovali a siedmimi hlasmi podporili Brázdilovu kandidatúru na tento post. "Podpredsedom rady sa tak stal právnik, takže v oblastiach, v ktorých budem mať problémy, budem mať aj fantastickú pomoc," vyhlásila Agócs. Jeho protikandidátom bol Peter Škultéty a ostatnými členmi rady naďalej zostávajú Anton Kubisch, Ernest Valko, Tibor Varga, Jana Žitňanská a Vladimír Masár.
Oboch nových šéfov rady zvolili za členov tohto orgánu pred niekoľkými týždňami poslanci parlamentu. Brázdil je v súčasnosti členom SDKÚ a za predstaviteľa RVR ho nominoval poslanec Jozef Mikuš. Agócs je kandidátkou SMK, no aktívne nepôsobí v žiadnej politickej strane.
Licenčná rada má deväť zástupcov, ktorí sú volení na šesťročné funkčné obdobie. Pri ich výmene platí takzvaný rotačný princíp, čo v praxi znamená, že každé dva roky sa menia traja z nich. Rada je od roku 1996 členom Európskej platformy regulačných orgánov (EPRA) a Platformy regulačných orgánov krajín strednej a východnej Európy. Jej úlohou je udeľovanie a odnímanie rozhlasových a televíznych vysielacích frekvencií, kontrolovanie dodržiavania zákona o vysielaní a retransmisii a rozhodovanie o sankciách za porušenie tejto legislatívnej normy.