Bratislava 4. marca (TASR) - Pokles voličských preferencií HZDS na úroveň 12 percent, ktorý vykázal prieskum Národného osvetového centra, je dôsledkom vnútorných problémov hnutia, a podľa politológov je signálom, že hnutie smeruje k strate statusu lídra opozície v prospech Ficovho Smeru.
Nemožno však očakávať, že podpora dlhodobo najsilnejšieho subjektu na slovenskej politickej scéne, bude ďalej klesať, práve naopak, upozorňuje politológ Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky. Po konsolidácii pomerov v HZDS sa budú jeho preferencie pohybovať opäť smerom hore, konštatoval v rozhovore pre TASR. Nič to však podľa neho nezmení na fakte, že s oslabovaním HZDS bude rásť sila Smeru, ktorý robí konzistentnú opozičnú politiku a postupne vďaka nej preberá funkciu lídra opozície.
Súčasnú situáciu HZDS možno podľa Vašečku prirovnať k stavu zo začiatku roku 1999, keď líder hnutia Vladimír Mečiar uvažoval o odchode z vedenia strany, načo preferencie hnutia poklesli na úroveň 20 percent. K avizovanému odchodu však nedošlo a preferencie HZDS následne stúpli až nad 30-percentnú hranicu. "To sa samozrejme už dnes nestane. Elektorát HZDS, ktorý bol upnutý predovšetkým na jedného charizmatického lídra, bol dlhodobo pomerne stabilizovaný, aj keď sa od roku 1991 systematicky zmenšoval," dodal.
Vašečka upozornil aj na fakt, že prieskum NOC vykázal relatívnu stabilitu podpory koaličných strán a žiadna z nich nezaznamenala zásadný pokles voličskej podpory. "SDKÚ má dokonca vyššie preferencie, ako bol jej výsledok vo voľbách, čo však možno pripísať aj štatistickej chybe," dodal. Pre vládnu koalíciu sú ostatné prieskumy verejnej mienky podľa jeho slov v čase rozbiehania reforiem pozitívnou spätnou väzbou.
Vzostupný trend KSS, ktorej voličská podpora podľa prieskumov verejnej mienky stúpa už od minuloročných parlamentných volieb, si Vašečka vysvetľuje tým, že táto strana sa ako jediná parlamentná strana profiluje ako "strana vzdoru voči akémukoľvek establishmentu" a súčasne zapĺňa priestor uvoľnený ľavicovými subjektmi, ktoré neuspeli vo voľbách. V tomto má KSS jednoduchú pozíciu, uzavrel.
HZDS zaznamenalo v prieskume Ústavu výskumu kultúry a verejnej mienky NOC historicky najnižšie preferencie od svojho vzniku v roku 1991. Podľa dnes zverejneného prieskumu, ktorý centrum zrealizovalo na reprezentatívnej vzorke 1152 respondentov by HZDS volilo 12,4 percenta občanov.
V minuloročných parlamentných voľbách získalo HZDS 19,5 percenta hlasov. Jeho preferencie sa do konca roka pohybovali od 19 percent (Focus) po 17,6 percenta (OMV SRo). V januárovom prieskume MVK zaznamenalo HZDS 20,9 percenta, vo výsledkoch Focusu 19,2 percenta. O mesiac neskôr získalo v prieskume OMV SRo 16,8 percenta, podľa Focusu 16,5 percenta.