Minister zdravotníctva Rudolf Zajac. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac pred poslancami obhajoval zmeny tým, že vytvárajú možnosť na ozajstné reformné kroky, ktoré chystá. Ich hramonogram predložil dopoludnia poslaneckému klubu SMK, ktorý si to vyžiadal ako podmienku na podporu predloženej novely. Pripomenul, že na novele aktívne spolupracovali aj poslanci, nejde teda výlučne o vládny návrh. Odmieta obavy, že zákon bude sociálne neúnosný - podľa prepočtov ministerstva pri zachovaní dnešnej spotreby a frekvencie návštev u lekára by poplatky nemali ľudí zaťažiť v priemere viac ako 49 korunami mesačne.
Poslanci Smeru, KSS a HZDS najčastejšie zákon označovali za zlý, nekvalitný a protiústavný. Robert Fico a Róbert Madej (obaja Smer) navrhli, aby ho vláda stiahla a prepracovala. Marián Chovanec (Smer) žiadal prijatie systémových zákonov. Navrhol neprijať paragraf, ktorý zavádza dvadsaťkorunový poplatok v ambulancii. „Tieto peniaze nepôjdu do systému, ale do vreciek privátnych lekárov,“ povedal.
Stiahnutie zákona ako protiústavného požadovali aj poslanci KSS. Podľa Jozefa Ševca spoločnosť ničí nadmerný stres, ktorý mu pripravuje vláda. „Stačí sa pozrieť na večerné správy, to je hotová čierna kronika,“ povedal. Zákon označil za genocídny, najmä pre starých ľudí. Zdravotníctvo podľa neho môže zachrániť len návrat k tomu pozitívnemu, čo tu bolo za socializmu. Ľubomír Lintner (ANO) ho vzápätí vyzval, aby prestal s demagógiou, Peter Biroš (ANO) zdôraznil, že ide o „predreformný“ zákon, ktorý umožní začať neskôr zmeny vo financovaní a poistnom systéme.
Dušan Jarjabek (HZDS) navrhol, aby boli od poplatkov oslobodení občania nad 75 rokov. Bohumil Hanzel (Smer) navrhol oslobodiť všetkých dôchodcov. „Dôchodcovia patria medzi sociálne slabých a zdravotne nestabilných občanov a nie je dôvod podozrievať ich z neoprávnených návštev lekára,“ povedal.
Anna Záborská (KDH) navrhla v rozprave zmenu diskutovaného tzv. fixného doplatku za lieky. Minister pôvodne navrhoval, aby farmaceutická firma, ak zníži cenu lieku, premietla toto zníženie len do ceny pre poisťovňu, nie do doplatku pacienta. Záborská navrhla, aby sa zníženie pomerne premietlo aj do doplatku, aj do ceny pre poisťovňu. „Verejné zdroje síce ušetria menej, ale bude to motivačné pre firmy, aby znižovali ceny,“ povedala pre SME.
Poslankyňa Edit Bauerová (SMK) navrhla, aby od poplatkov boli oslobodené všetky deti do 6 rokov. Bolo by to podľa nej v súlade s medzinárodnými dohovormi o právach dieťaťa, ktoré zakotvujú právo dieťaťa na maximálnu úroveň zdravotnej starostlivosti a povinnosť štátu zabezpečiť ju.
Zaznelo v rozprave
MARIÁN CHOVANEC (Smer): „Trestáme pacienta za zvýšené predpisovanie liekov. Na to je exekutíva, aby to strážila, nie pacient. Okrem toho niektorých pacientov oslobodzujeme od poplatkov a niektorých nie. O čo je horší pacient s epilepsiou od psychiatrického? Alebo stará pani, ktorá si zlomí krčok, od tehotnej ženy? Toto je na hranici diskriminácie pacientov.“
JOZEF ŠEVC (KSS): „Naše zdravotníctvo oblietava fantóm peňazí. Prilieta ticho, potajomky, niekedy s krikom. Prijatie tohto zákona by bolo klincom do rakvy sociálneho štátu. Zbohom, občan, ktorý si celý život platil, na sklonku života ťa štát oberie o všetko. S chorým človekom sa zaobchádza ako s tovarom. Ale kapitalizmus je už taký.“
KLÁRA ŠÁRKOZY (SMK): „Reforma zdravotníctva nie je ani tak o politike ako o nás všetkých. Robíme ju pre seba, aby sme v prípade potreby mali zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Zavedenie poplatkov má za cieľ znížiť zneužívanie. Že sa tak stane, vidíme už teraz, keď sa od januára znížil počet pacientov v nemocniciach.“
PETER BIROŠ (ANO): „Som presvedčený, že občan nakoniec pochopí význam týchto zmien. Bude rozumne zvažovať každú návštevu u lekára. V konečnom dôsledku ocení, že u lekára nebude musieť čakať hodiny a lekár sa mu bude môcť dlhšie venovať.“
MILAN URBÁNI (HZDS): „Utekajú nám miliardy - slony. A my chytáme komáre. Ja mám gynekologickú ambulanciu a hovorím vám, že nebudem vyberať ani korunu.“
SAMUEL ZUBO (KSS): „Nejde o reformu, ale o snahu zbaviť sa skupiny nepohodlných občanov.“ (mar)
Čo zavedie nový zákon
Poplatok 20 korún za návštevu ambulancie lekára
Poplatok sa bude platiť v ambulancii detského lekára, praktického lekára pre dospelých, gynekológa, zubného lekára a každého špecialistu (očného, kožného a i.). Ak v jeden deň navštívite dvakrát toho istého lekára, poplatok platíte len raz. Ak k lekárovi prídete opakovane pre tú istú diagnózu, poplatok platíte len raz. Poplatok zostane lekárovi. Od tohto poplatku sú oslobodení
ľudia v hmotnej núdzi (s potvrdením od odboru sociálnych vecí okresného úradu), ľudia ťažko zdravotne postihnutí, ktorí poberajú kompenzačné príspevky, držitelia striebornej Janského plakety, osoby s duševnou poruchou, ktoré ohrozujú seba alebo okolie, deti s nariadenou ústavnou výchovou, nebude sa platiť na vyšetrení pred bezpríspevkovým darovaním krvi, nebude sa platiť pri preventívnej starostlivosti vrátane povinného očkovania. Poplatok 20 za každý recept v lekárni
Na recepte môžu byť napísané maximálne dva druhy liekov. Pätnásť korún pôjde poisťovni, 5 korún zostane lekárni. Od tohto poplatku sú oslobodení
občania zvlášť ťažko zdravotne postihnutí, ak vyberajú na recept špeciálne zdravotnícke pomôcky (kolostomické vrecúška a pod.) Poplatok 50 korún na deň za stravu a pobyt v nemocnici
Platiť sa bude maximálne 21 dní hospitalizácie. Ak sa pobyt občanovi predĺži vinou nemocnice, za tieto dni neplatí. Poplatok je príjmom nemocnice. Od tohto poplatku sú oslobodení
matky hospitalizované s dojčaťom, dojčatá s matkou (dojča je dieťa do 1 roka), tehotné na rizikovom tehotenstve, matky a novorodenci po pôrode, ľudia, ktorí sa do nemocncie dostanú v bezvedomí, držitelia zlatej Janského plakety, psychiatrickí pacienti, ľudia hospitalizovaní s infekčným ochorením, ľudia zaradení do chronického dialyzačného programu, ľudia, ktorí sa liečia na onkológii akardiochirurgii, ľudia v hmotnej núdzi (s potvrdením od odboru sociálnych vecí okresného úradu), ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí poberajú kompenzačné príspevky. Poplatok 20 korún za návštevu pohotovosti
Ak vás z pohotovosti pošlú do nemocnice, poplatok neplatíte. Od tohto poplatku sú oslobodení
ľudia v hmotnej núdzi (s potvrdením od odboru sociálnych vecí okresného úradu), ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorých príjem neprekračuje dvojnásobok životného minima, držitelia striebornej Janského plakety, osoby s duševnou poruchou, ktoré ohrozujú seba alebo okolie, deti s nariadenou ústavnou výchovou. Poplatok 2 koruny za každý kilometer cesty sanitkou,
Držitelia preukazu ťažko zdravotne postihnutej osoby platia 1 korunu. Poplatok je príjmom dopravnej zdravotnej služby. Neplatí sa za dopravu rýchlou zdravotníckou pomocou („záchrankou“). Od tohto poplatku sú oslobodení
ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným autom (ZŤP - S), ľudia v hmotnej núdzi (s potvrdením od odboru sociálnych vecí okresného úradu), osoby zaradené do chronického dialyzačného a transplantačného programu, osoby, ktoré sa liečia na onkológii alebo kardiochirurgii.

Beata
Balogová
