Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Praha 19. júla (TASR) - Jeden občan Slovenskej republiky bol zadržaný pri bezpečnostnej akcii, ktorú v dňoch 17. až 19. júla uskutočnila česká polícia v súčinnosti so slovenskou stranou po celej dĺžke česko-slovenských hraníc.

Jedného Slováka zadržala polícia pri akcii na hraniciach medzi SR a ČR

Cieľom akcie bolo zabrániť nelegálnej migrácii cudzincov cez štátne hranice, kontrola cudzincov, ktorí nelegálne pobývajú v ČR a porušujú pobytový režim, ako aj udržanie poriadku v prihraničných oblastiach. Na občana SR bol podaný návrh na uvalenie väzby na základe obvinenia z prevádzačstva.

Na akcii sa zúčastnili príslušníci cudzineckej a pohraničnej polície, ako aj zo služby dopravnej a poriadkovej polície, informovala dnes policajná hovorkyňa Ivana Zelenáková.

Polícia v priebehu akcie zistila, že nedovoleným spôsobom štátne hranice prekročilo 13 osôb a na území ČR nelegálne pobývalo 24 cudzincov. Na Slovensko bolo vrátených deväť osôb. Jedného cudzinca polícia odovzdala na úrad vyšetrovania pre trestnú činnosť marenia výkonu úradného rozhodnutia. Jedného občana SR odovzdali vyšetrovateľom pre podozrenie z trestnej činnosti nedovoleného prekročenia štátnych hraníc - prevádzačstvo. Osem osôb sa dostalo do zariadenia pre zadržanie cudzincov.

Polícia v rámci akcie odhalila jednu osobu, po ktorej bolo vyhlásené pátranie, šesť cudzincov nežiaducich v ČR, dve ukradnuté motorové vozidlá a 32 osobám neumožnila vstup na územie ČR. Polícia v spolupráci s colnými orgánmi skontrolovala celkovo 1462 nákladných automobilov. V blízkosti štátnych hraníc sa kontrole podrobilo 1608 osôb a 1447 motorových vozidiel.

Nathan Steiner je honorárnym konzulom SR v Izraeli

Tel Aviv 19. júla (TASR) Predseda krajanskej organizácie Nathan Steiner sa stal novým honorárnym konzulom SR v Izraeli.

Na utorkovej slávnostnej ceremónii na pôde izraelského ministerstva zahraničných vecí mu zástupkyňa konzulárneho odboru izraelského MZV oficiálne odovzdala exequatur - súhlas s jeho pôsobením vo funkcii.

Nový honorárny konzul pôsobí v širšej oblasti Tel Avivu a jeho úlohou bude prehlbovať rozvoj obchodných, hospodárskych, kultúrnych, vedeckých, školských a športových vzťahov medzi SR a Izraelom.

Eurostat: Na Slovensku je najväčšia nezamestnanosť

Brusel 19. júla (TASR) - Na Slovensku je spomedzi všetkých krajín usilujúcich sa o vstup do Európskej únie (EÚ) najvyššia nezamestnanosť. Podľa dnes zverejnených údajov Eurostatu bola na Slovensku v druhom štvrťroku 2000 nezamestnanosť 19,1 percenta, čo je vysoko nad priemerom v EÚ (8,4 percenta) i kandidátskych krajín (12,5 percenta).

Podobné problémy ako Slovensko majú aj Bulharsko (18,6 percentná nezamestnanosť), Poľsko (16,3) a Litva (15,6). Naopak najnižšie hodnoty nezamestnanosti zaznamenal Eurostat v Maďarsku (6,6), Slovinsku (6,9), Rumunsku (7,0) a Českej republike (8,8). Celková nezamestnanosť v 10 kandidátskych krajinách strednej a východnej Európy dosahovala v druhom kvartáli 2000 hodnotu 12,5 percenta.

Spomedzi 53 regiónov v týchto štátoch je druhá najvyššia nezamestnanosť na východnom Slovensku, kde podľa Eurostatu dosahovala jej hodnota 25,1 percenta. Horšie je na tom len severozápadný región Bulharska s nezamestnanosťou 31 percent. Najnižšia nezamestnanosť je v regióne Prahy, kde dosahuje iba 3,4 percenta.

V Bratislavskom kraji je bez práce 6,6 percenta, na západnom Slovensku 17,8 a na strednom Slovensku 20,6 percenta ľudí. V prípade nezamestnanosti mladých ľudí dosahuje východné Slovensko hodnotu až 47,1 percent (horšie sú jeden poľský a jeden bulharský región). V tejto časti Slovenska je bez práce 24 percent žien.

Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla oproti roku 1999 podľa Eurostatu o 2,7 percenta, celkovo sa v kandidátskych krajinách zvýšila o 2,1 percenta.

Z členských krajín EÚ je najvyššia nezamestnanosť v Španielsku (14,4 percenta v apríli 2000), Grécku (11,1) a Fínsku (11,0). Na rozdiel od kandidátskych krajín však jej hodnota vo všetkých štátoch EÚ klesá. Najnižšie hodnoty zaznamenal Eurostat v Luxembursku (2,4), Holandsku (2,8) a Rakúsku (3,9 percenta).

Moderátorka Peříčka čelí vyšetrovaniu automobilovej nehody

Praha 19. júla (TASR) - Soňa Polonyiová, slovenská moderátorka relácie televízie Nova Peříčko, bola minulý rok v júli účastníkom dopravnej nehody v Prahe 1, pri ktorej jej auto na prechode zrazilo 80-ročnú dôchodkyňu. Prípad sa do dnešných dní nepodarilo uzatvoriť, hoci vyšetrovateľ už dvakrát navrhoval zastavenie trestného stíhania.

Prokuratúra sa však s návrhom vyšetrovateľa zastaviť stíhanie nestotožnila a nariadila vyšetrovací pokus. Ako pre dnes TASR uviedol vyšetrovateľ Úradu vyšetrovania hlavného mesta Prahy Jiří Baran, Polonyiová bola ešte minulý rok obvinená z ublíženia na zdraví. Na základe vyšetrovania však už dvakrát navrhol zastavenie stíhania na základe paragrafu 172 odsek 1 písmeno b, ktorý hovorí, že trestné stíhanie sa zastaví, ak tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.

S týmto rozhodnutím však nesúhlasí prokurátor a rozhodol o vykonaní rekonštrukcie celej nehody, ktorá sa však zatiaľ kvôli neúčasti všetkých aktérov neuskutočnila. "Problém je v tom, že ľudia, ktorí sa majú zísť, sa nezídu. Ak nepríde jeden, znevýhodňuje to druhú stranu," dodal vyšetrovateľ, ktorý si zatiaľ netrúfa odhadnúť, kedy by mohlo dôjsť k uzatvoreniu celého prípadu.

Ako nedávno uviedol český denník Mladá fronta Dnes (MfD), dôchodkyňa Alena Filipová pri nehode utrpela zlomeninu rebra a nemohla odcestovať na ozdravný pobyt do Grécka. Moderátorka však tvrdí, že nič závažné sa na prechode nestalo a podľa jej právnika pani na mieste nehody odmietla pomoc lekára, jedného zo svedkov.

Filipová však tieto informácie odmieta a tvrdí, že auto ju zrazilo, mala odrené koleno a nemohla dýchať. O dva dni lekári zistili, že má zlomené rebro. Filipovej najviac vadí, že Polonyiová sa o jej osud vôbec nezaujíma, neospravedlnila sa jej a ani jej neposkytla náhradu. V tejto súvislosti dokonca kontaktovala aj televíziu Nova.

Figeľ: Slovensko je na porovnateľnej negociačnej úrovni so susedmi

Praha 19. júla (TASR) - Po úspešnom zavŕšení švédskeho predsedníctva je Slovenská republika na porovnateľnej negociačnej úrovni na ceste do Európskej únie s ostatnými susedmi. Existuje tak oveľa väčší priestor na intenzívnejšie konzultácie a istý koordinovaný postup tam, kde máme spoločné východiská, alebo podobný záujem. Uviedol to dnes v Prahe štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí pre európsku integráciu Ján Figeľ po rokovaniach s českým štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Pavlom Teličkom.

Takýto priestor podľa Figeľa existuje osobitne v oblastiach daňovej politiky, dopravy, poľnohospodárstva, ale aj regionálnej politiky a prípadne rozpočtových pravidiel, ktoré prídu na rad neskôr. Na jeseň čaká kandidátske krajiny hlavne rokovanie o harmonograme belgického predsedníctva, kde majú obe krajiny veľa podobného a to v oblasti dopravy, daní a hospodárskej súťaže, dodal slovenský vyjednávač.

V súvislosti s rozhodnutím českej vlády neuzatvoriť rokovania s EÚ o voľnom pohybe pracovných síl za súčasných podmienok EÚ Figeľ nevidí dôvod, aby SR, ktorá už túto kapitolu uzatvorila, pristúpila k jej opätovnému otvoreniu. Každý má svoju stratégiu, svoju taktiku, ktorá môže byť podobná, ale v mnohých oblastiach odlišná, uviedol. "Ak by sa Slovensko z nejakých dôvodov teraz rozhodovalo znovu otvoriť kapitolu, bola by to zásadná chyba," dodal Telička.

Diskusia o zavedení schengenských hraníc medzi SR a ČR je v súčasnosti podľa Teličku bezpredmetná. Podľa Figeľa bola jadrom dnešnej diskusie otázka zladenia prípravy na Schengen, čo znamená spoluprácu v oblasti vnútra a spravodlivosti, na ktorú sme podľa neho čoraz viac pripravení.

Slovenský vyjednávač s EÚ sa dnes v Prahe rokoval aj s predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom a ďalšími senátormi, napríklad Michaelom Žantovským, predovšetkým o európskej integrácii. Podľa Figeľa má SR v súčasnosti pri vyjednávaniach s EÚ na stole tie isté otázky ako okolité krajiny.

Senát zároveň tlmočil pripravenosť intenzívnejšie prispieť k dialógu so Slovenskom na parlamentnej aj mimovládnej úrovni. "Model spoločného vstupu do únie začína byť reálnejší ako pred niekoľkými rokmi," dodal Figeľ.

Uvoľnili sa predpisy na poľsko-slovenských hraniciach (fíčer)

Varšava 19. júla (TASR) Turisti, ktorí majú chuť prejsť hranice medzi Poľskom a Slovenskom v Tatrách napríklad cez Rysy, môžu pokojne vandrovať vo vnútrozemí oboch krajín a vrátiť sa domov iným hraničným priechodom.

Uvoľnenie hranice umožnili zmeny predpisov, regulujúcich pohraničný a turistický styk medzi Poľskom a Slovenskou republikou. Slovenské hory sa stávajú pre ľudí slobodnejšími. Výstup na Rysy, neskôr malé pivo a niečo pod zub v Poľsku alebo na Slovensku a návrat turistickou trasou domov. To je scenár, ktorý realizuje čoraz viac milovníkov rozlohou najmenších veľhôr v strednej Európe zo Slovenska i Poľska.

Ešte donedávna niečo podobné nebolo možné. Predpisy regulujúce prekračovanie hraníc medzi našimi štátmi sa zmenili. Predtým predpisy týkajúce sa pohybu osôb na turistických hraničných priechodoch a chodníkoch jasne určovali, že po prekročení hranice je možné chodiť výlučne len po turistických chodníkoch a vracať sa do svojho štátu tým istým turistickým priechodom.

Teraz vďaka dvojstrannej Dohode o hraničných priechodoch a turistických chodníkoch, podpísanej 1. júla 1999 majú turisti v Tatrách možnosť výberu použitia jedného z 22 pre nich určených hraničných priechodov - naríklad na Lysej Poľane či Suchej hore.

Návštevníci hôr si môžu tiež vybrať cieľové miesto na slovenskej i poľskej strane Tatier. Prekračovanie hranice s batohom je možné od 1. júla zásadne pod podmienkou vlastnenia a nosenia pri sebe platného cestovného pasu.

Výhovorky, že ste pas zabudli doma pravcovníci colnej a hraničnej služby netolerujú a dotyčnému zábudlivcovi hrozí pokuta i ďalšie nepríjemnosti. Turistický hraničný priechod na Rysoch je v prevádzke do konca septembra od 07.00 h do 19.00 h. Potulky po horách lákajú.

No posledné dva víkendy v poľských Tatrách potvrdili pravdivosť porekadla, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Pod najvyšším štítom poľských Tatier Giewontom zahynul 53-ročný turista. Neopatrný návštevník sa neudržal pri výstupe na pomocných reťaziach a zrútil sa do asi 50 metrov hlbokej rokliny na južnej strane štítu. Nepomohol ani rýchly zásah siedmich záchranárov, lekára a vrtuľníka.

Nebezpečné môžu byť i tatranské potoky a bystriny. O poriadny šok a zážitok na celý život sa postaral ďalším dvom turistkám potok Bystrá pri Zakopanom. Jedna zo žien sa chcela osviežiť. Pošmykla sa a spadla do potoka. Kolegyňa sa ju pokúsila ratovať. Obidve skončili v dravých vlnách. Hlavný prúd ich unášal niekoľko sto metrov. Dobité ženy v šoku skončili s ťažkými zraneniami v nemocnici.

Polícia i záchranári varujú pred kúpaním sa a chodením do blízkosti tatranských potokov a riečok. V sparných a mimoriadne horúcich dňoch, aké panujú v súčasnosti v horách, láka studená voda turistov, aby sa občerstvili. Veľké množstvo návštevníkov však zabúda na silu prúdov horských tokov.

Len Bystrá si na poľskej strane každý rok vyžiada niekoľko smrteľných obetí a ťažkých zranení. Úrazy a smrteľné prípady sa týkajú takmer výlučne turistov. Domáci totiž vedia, aké nebezpečné dokážu byť krásne, ale nesmierne dravé tatranské riečky a potoky.

Schuster onedlho začne expedíciu cez amazonské pralesy

Rio de Janeiro 19. júla (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster sa onedlho vydá na expedíciu cez brazílsku džungľu po stopách svojho otca Alojza, ktorý v rokoch 1927-28 prešiel cez dažďové pralesy. Cesta by sa mala začať v najbližších dňoch, píše dnes nemecká tlačová tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na Schusterových príbuzných.

Prezident s manželkou Irenou, deťmi Ingrid a Petrom i ďalšími účastníkmi expedície sa už nachádzajú v Campo Grande v stredozápade Brazílie, odkiaľ sa výskumná cesta začne. Putovanie povedie najskôr cez bahnitú oblasť Pantanal v Mato Grosso do Sul a pokračovať bude cez amazonské dažďové pralesy.

Cesta Schusterovho otca Alojza trvala sedem mesiacov a zážitky z nej neskôr zaznamenal v knihe. Aby prežil, musel sa medzi Indiánmi naučiť okrem iného aj loviť zver. Cesta Rudolfa Schustera je naproti tomu skôr ľahká, píše denník Jornal do Brasil.

Slovenskému prezidentovi sa jeho dávna túžba dostať sa do najväčšej krajiny juhoamerického kontinentu naplnila prvýkrát v roku 1991. Vtedy tu nakrútil sedem 25-minútových filmov, ktoré odvysielala Slovenská televízia. Svoje skúsenosti opísal v knihe Stopy viedli k Indiánom, ktorú preložili aj do portugalského jazyka. Okrem toho pozbieral brazílske zážitky svojho otca v knihe Necestami Brazílie.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 754
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 245
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 659
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 956
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 760
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 091
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 497
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 110
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 336
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 185

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land zatiaľ získal štyroch Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop