hnutia Pavol Hrušovský.
KDH sa rozhodlo potom, čo Mitro za šéfa kontrarozviedky vymenoval bývalého novinára Petra Tótha. Tótha špeciálny tím zložený z vojenských prokurátorov predtým obvinil z trestného činu útoku na štátny orgán. Dopustil sa ho údajne, keď ako anonym faxoval z hotela Danube trestné oznámenie na ministra vnútra Vladimíra Palka, v ktorom ho podľa prokurátorov krivo obvinil, že zasahoval do databázy odpočúvaní. Potvrdil to generálny prokurátor Milan Hanzel. Tóth pred časom poprel svoje autorstvo faxu a povedal, že do hotela ho v deň, keď odišli faxy, niekto vylákal.
Tótha zatiaľ nevypočuli. Ak by ho súd uznal za vinného, mohol by dostať až rok väzenia. „Kroky, ktoré urobil Vladimír Mitro v súvislosti s vymenovaním Petra Tótha, nám dávajú dostatok dôkazov na to, že tento postup bol zlý a škodí dobrému menu SIS,“ povedal Hrušovský.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa k návrhu KDH odmietol vyjadriť s tým, že vymenovanie funkcionárov SIS je v kompetencii jej riaditeľa a „je to jeho zodpovednosť“.
K Tóthovmu vymenovaniu sa odmietol vyjadriť aj minister obrany Ivan Šimko z SDKÚ, ktorému Tóth robil poradcu: „Ja ani neviem, že bol obvinený,“ povedal Šimko.
Minister hospodárstva Robert Nemcsics z ANO hovorí, že sa bude riadiť stanoviskom strany. „Ale iba v prípade, že návrh bude podložený a budú tam argumenty, ktoré budú hovoriť proti odvolaniu.“ Pavol Rusko už povedal, že ANO návrh nepodporí. Každý riaditeľ má podľa neho právo vymenovať svojich podriadených a kauza odpočúvanie ešte nie je ukončená.
Vysokopostavený politik z vládnej koalície povedal, že ANO ponúklo, že zahlasuje za Mitrovo odvolanie, ak KDH odvolá Jozefa Šáteka z miesta šéfa odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti. KDH to však odmieta a Šátek včera povedal, že ho takéto politické kupčenie uráža. Pavol Rusko povedal, že takýto návrh nikdy nedal: „To je nezmysel.“ Odbor preveruje dokumenty z firiem Ruskovho blízkeho spolupracovníka Jána Kováčika.
Predseda SMK Béla Bugár Mitrovi nedôveruje už dávnejšie, rokovať o jeho odvolaní ešte bude so svojimi ministrami. „Jedna vec je odvolať, druhá vec je, čo potom. Musí to byť pripravené.“ (mož)
Nové odpočúvacie kauzyKauza Rusko
Pavol Rusko oznámil ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi, že má pásku so svojím rozhovorom s redaktorom denníka SME a vyslovil podozrenie, že ho niekto odpočúva. Pásku ministrovi odmietol dať a vyšetrovateľom povedal, že ju má od svojho šoféra, ktorý ju našiel v schránke.
Vladimír Palko o niekoľko dní podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a odpočúvaním sa začal zaoberať špeciálny vyšetrovací tím. Inšpekcia ministerstva vnútra medzitým zistila, že dvaja pracovníci Útvaru operatívnej techniky zatajili, že na backende ministerstva vnútra sa objavili nahrávky rozhovorov Pavla Ruska a ešte jednej političky mimoparlamentnej strany. Minister prepustil policajtov zo zboru a podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže. Doteraz nie je jasné, ako sa nahrávky na backend dostali.
Kauza Badžgoň
Redakcia SME a niektorí politici dostali údajné prepisy odpočúvaní podnikateľa Jána Badžgoňa, ktorý je blízky SDKÚ. V rozhovoroch sa spomína člen prezídia SDKÚ Gabriel Palacka a účet vo Švajčiarsku, ktorý by mal spravovať André Horák. Štyria ľudia potvrdili obsah prepisov ich konkrétnych telefonátov. Na niektoré rozhovory si pamätá aj Ján Badžgoň, na rozhovor s Palackom si ale nespomína. Prepisy naznačujú významné prepojenie politickej a ekonomickej loby.
Vyšetrovatelia vypočuli podnikateľa a postupne overujú pravosť prepisov od osôb v rozhovoroch spomínaných. Zároveň požiadali o názor Generálnu prokuratúru. Premiér sa k odpočúvaniam odmietol vyjadriť a povedal, že ide o mafiánske praktiky. SIS aj Policajný zbor odmietli, že podnikateľa odpočúvali. (mož)
Staré odpočúvacie kauzyLexa - Hudek
- V roku 1996 sa objavila v rádiu Twist nahrávka rozhovoru medzi riaditeľom SIS Ivanom Lexom a exministrom vnútra Ľudovítom Hudekom. Rozprávali sa o vyšetrovaní únosu Michala Kováča mladšieho. Lexa hovoril Hudekovi, že ak kopne vyšetrovateľa „do gúľ, dá mu pusu na čelo“.
Valko - Steinhübel
- Premiér Mikuláš Dzurinda mal v roku 1999 disponovať rozhovorom medzi právnikom Ernestom Valkom a dnes už mŕtvym členom podsvetia Petrom Steinhübelom. Rozhovor mal slúžiť na nátlak Valka v súvislosti s kauzou Nafty Gbely. Valko sa pred časom s premiérom udobril, pretože mu vraj Dzurinda povedal, že neodpočúvali jeho, ale Steinhübela.
Kaník - Poór
- Predseda vlády Mikuláš Dzurinda v roku 1999 v snahe odvolať prezidenta FNM Ľudovíta Kaníka použil ako jeden z argumentov aj prepis rozhovoru Kaníka s Vladimírom Poórom. Nie je známe, z akých zdrojov ho premiér získal, pravdepodobnou metódou však bolo odpočúvanie. Kaník sa v telefonickom rozhovore vzájomne s vtedajším majiteľom firmy Arad a Nafta Gbely Vladimírom Poórom ubezpečoval, že všetko je pripravené na vrátenie akcií Nafty Gbely do portfólia FNM.
Dzurinda - Miškovský
- Médiá v roku 1999 dostali nahrávky rozhovorov medzi premiérom a podnikateľom Miškovským, rozprávali sa údajne o obchodných záležitostiach.
Kvasnica
- Finančná polícia v roku 2001 odpočúvala advokáta Romana Kvasnicu. Je podozrenie, že s informáciami sa kupčilo. (r)