Bratislava 6. marca (TASR) - Slovensko zaplatí v tomto roku 25 tisíc eúr ako dobrovoľný príspevok do rozpočtu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Detského fondu OSN (UNICEF) a Populačného fondu OSN (UNFPA).
Podľa rezortu slovenskej diplomacie ide o vyjadrenie politickej podpory SR otázkam medzinárodnej spolupráce v oblastiach ochrany utečencov, ochrany práv dieťaťa, ako aj populačného rozvoja.
Z hľadiska perspektívneho začlenenia SR do euroatlantických štruktúr, najmä EÚ, je súčasne žiaduce, aby SR zvýrazňovala svoje príspevky ako donorská krajina v rámci dobrovoľných fondov.
Na účet UNHCR, ktorý bol vytvorený v roku 1950 Valným zhromaždením OSN, poputuje presne 10 tisíc eúr. V súčasnosti je UNHCR jednou z najväčších humanitárnych organizácií, ktorá počas svojej existencie poskytla pomoc vyše 50 miliónom utečencom.
SR sa v roku 2001 zaradila do skupiny najväčších donorov na základe príspevku vo výške takmer 152 tisíc amerických dolárov. Táto čiastka pozostávala z humanitárnej pomoci určenej na pomoc obetiam vojny v Afganistane a čiastky 20 tisíc USD.
Od svojho vzniku SR zaznamenáva nárast počtu žiadostí o priznanie postavenia utečenca. Kým v roku 1993 zaznamenala 96 žiadostí, v roku 2002 bolo prijatých vyše deväťtisíc žiadostí o priznanie postavenia utečenca. Vzhľadom na to, že migrácia obyvateľstva, vrátane problematiky utečencov sa stáva jednou z globálnych výziev 21. storočia, je v záujme SR ako budúcej členskej krajiny EÚ podieľať sa na medzinárodnej ochrane a tvorbe trvalých riešení zameraných na ochranu utečencov.
Desaťtisíc eúr je určených pre UNICEF, ktorý bol zriadený v roku 1946 ako dočasný orgán na poskytovanie naliehavej pomoci deťom v európskych krajinách postihnutých vojnovým konfliktom. V roku 1953 sa fond stal trvalou súčasťou OSN, stálym orgánom pre poskytovanie akútnej pomoci všetkým deťom sveta. V roku 1996 UNICEF získal mandát na obhajovanie práv detí, pomoc pri plnení ich základných potrieb a rozvoja, pričom deklaroval, že sa riadi Dohovorom o právach dieťaťa.
V súčasnosti je hlavným cieľom organizácie poskytovanie pomoci vládam jednotlivých štátov v ich činnosti v prospech detí a mládeže, najmä v rozvojových krajinách.
Zdroje UNICEF pochádzajú výhradne z dobrovoľných príspevkov vlád členských krajín, mimovládnych inštitúcií, súkromného sektora a iných nezávislých subjektov. Zdrojom príjmu sú aj výťažky z predaja tovaru darčekového charakteru so znakom UNICEF, ktorý sa organizuje pomocou národných výborov pre spoluprácu s UNICEF vo vyspelých krajinách.
Dobrovoľný príspevok do fondu UNFPA bude predstavovať päťtisíc eúr. V súčasnosti je tento fond najväčším medzinárodným orgánom pre poskytovanie pomoci rozvojovým krajinám v populačnej oblasti a všetky príspevky do Populačného fondu sú dobrovoľné.