Bratislava 6. marca (TASR) - Národná rada SR schválila dnes potrebnou väčšinou hlasov uznesenie o boji proti korupcii a klientelizmu v politickom systéme SR.
Na hlasovaní sa prezentovalo 134 zákonodarcov. Za schválenie uznesenia sa vyslovilo 95, proti hlasovalo 6 a 33 sa hlasovania zdržalo.
Parlamentom schválené uznesenie, pripravené poslaneckým klubom Aliancie nového občana, konštatuje, že "korupcia a klientelizmus vo verejnom živote je vážnym problémom existujúcim v SR a že doteraz sa nepodarilo prijať a zabezpečiť opatrenia na ich uspokojujúcu elimináciu.
Je v záujme celej politickej reprezentácie, ktorá vzišla z parlamentných volieb v roku 2002, ale aj všetkých úradov a inštitúcií odhodlane bojovať proti týmto negatívnym javom s cieľom dosiahnuť predovšetkým zvýšiť dôveryhodnosť vnútorného prostredia v prospech každého občana Slovenskej republiky ako suverénneho právneho štátu.
Národná rada SR v uznesení "žiada vládu SR, aby najneskôr na májovej schôdzi NR SR predložila informáciu o plnení uznesenia č. 159 zo 4. marca 2003 a informáciu o konkrétnych opatreniach jednotlivých rezortov pri plnení Programového vyhlásenia vlády v oblasti boja proti korupcii a Národného programu boja proti korupcii".
Parlament žiada vládu, všetkých ostatných ústavných činiteľov a orgány štátnej moci, aby venovali väčšiu pozornosť a prisudzovali väčší význam informáciám potvrdzujúcich vážne podozrenia o existencii korupcie v oblasti pôsobenia štátnej moci.
Poslanci prostredníctvom uznesenia vyzvali vládu, "aby urýchlene dopracovala a predložila NR SR návrhy zákonov upravujúcich pravidlá lobingu, obmedzenie trestnoprávnej imunity ústavných činiteľov, návrhy zákonov o preukazovaní pôvodu majetku, ústavného zákona o konflikte záujmov, o financovaní politických strán a aby vytvorila legislatívne, administratívne a kontrolné mechanizmy pre transparentný a efektívny systém použitia verejných prostriedkov, vrátane zdrojov z fondov Európskej únie.
Parlament vyzýva všetky príslušné orgány a inštitúcie, najmä NKÚ SR, SIS, orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány k čo najefektívnejšej implementácii zákonom zverených kompetencií na prispievanie znižovanie úrovne korupcie a klientelizmu vo verejnom živote SR.
Poslanci sa nestotožnili s predstavou uznesenia predloženého predsedom SMER Robertom Ficom, Dušanom Jarjabkom za klub HZDS a ani klubu KSS.
Po schválení uznesenia predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský 9. schôdzu parlamentu skončil.