Bratislava 6. marca (TASR) - Za dôležité v uznesení 9. schôdze NR SR ku klientelizmu a korupcii považuje iniciátor schôdze Robert Fico konštatovanie, že vláda nedostatočne bojuje s uvedeným fenoménom.
Predseda poslaneckého klubu Smer pozitívne vníma aj to, že kabinet musí na májové rokovanie pléna predložiť správu, ako zápasí s korupciou, a je tak donútený venovať pozornosť informáciám prezentovaným počas schôdze. "Mrzí ma reakcia koalície na rôzne podozrenia, ktoré sme uviedli. Májová schôdza bude živá. Budeme sa pýtať, čo sa vlastne v spomínaných kauzách reálne udialo," povedal Fico. Naznačil, že Smer sa bude naďalej venovať predaju Výskumného ústavu zváračského. Disponuje informáciami, že vláda predaja 800- miliónový majetok za 20 miliónov korún.
Jirko Malchárek (ANO) je rád, že sa do uznesenia dostalo konštatovanie o existencii korupcie a klientelizmu v politickom systéme SR. Podľa jeho vyjadrenia sa doteraz nepodarilo prijať opatrenia, ktoré by pomohli eliminovať tieto praktiky. Poukázal na to, že prijatým uznesením zaviazali vládu, aby konala, a parlament ju mohol kontrolovať. "V máji budeme múdrejší, či sa naozaj tie opatrenia naplnili," dodal Malchárek.
Podľa Ľubomíra Lintnera uznesenie urýchli niektoré záležitosti. "Môžeme prijať tony papierov či uznesení. Pokiaľ my politici nezmeníme správanie, tak sa v podozreniach o korupcii na Slovensku príliš veľa nezmení," doplnil šéf klubu ANO.
Spokojnosť s prijatým uznesením prezentoval aj predseda SMK Béla Bugár. Ako pozitívny vníma v súčasnosti posun v boji proti korupcii oproti minulým rokom, pričom netají, že v tomto smere máme rezervy.
Predseda poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj vidí zmysel mimoriadnej schôdze v tom, že poslanci upozornili vládu na to, že si neplní úlohy. Prijaté uznesenie podľa jeho slov však nemožno považovať za dostatočné. Podobný názor má aj podpredseda parlamentu Viliam Veteška (HZDS), ktorý si myslí, že schválené uznesenie nekorešponduje s realitou. Potvrdil, že sa počas svojho podnikania stretol s korupciou v politických kruhoch. "Našťatie som sa tomu vyhol."
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort je presvedčený, že vládna koalícia musí hľadať spôsoby, aby v zmysle koaličnej zmluvy z každej situácie dokázala vyjsť na základe vnútornej dohody. Vyjadril sa tak bez ohľadu na to, aké uznesenie dnes Národná rada SR prijala. Tvrdenia, ktoré odzneli počas mimoriadneho zasadnutia pléna o otázkach korupcie, považuje Hort za demagogické a takéto spôsoby by do politiky podľa SDKÚ patriť nemali. Preto sa k takýmto praktikám nepridali poslanci klubu ani pri hlasovaní o návrhu uznesenia predloženého koaličným partnerom ANO, konštatoval.