Bratislava 6. marca (TASR) - Dve tretiny detí na Slovensku sa stretáva s násilným alebo agresívnym správaním. Každé piate dieťa pozná členov rodiny alebo priateľov, ktorí boli obeťou násilia. Takmer polovicu detí trápia hádky v rodine a problémy v škole.
Vyplýva to zo zistení, ktoré dnes odzneli na trojdňovej medzinárodnej konferencii Detský svet a dištančné poradenstvo. Podujatie, ktoré sa dnes začalo v Bratislave, sa zameriava na výmenu skúseností a rozvoj spolupráce v oblasti detských liniek dôvery.
Kevin Browne z Univerzity v Birminghame je presvedčený, že práve detské linky istoty môžu zmierniť negatívny dopad domáceho násilia na psychiku a pomôcť deťom v riešení problémov. Detská linka môže tiež slúžiť ako nástroj prevencie a v niektorých prípadoch zamedziť rodinným tragédiám, poznamenal. Podľa neho na detskú linku dôvery telefonujú častejšie dievčatá ako chlapci, 70 percent telefonujúcich detí má viac ako desať rokov. Deti sa podľa neho najčastejšie sťažujú na zanedbávanie, menej už zneužívanie v rodine, fyzické, psychické a sexuálne týranie.
Na Slovensku deti najčastejšie telefonujú kvôli problémom s láskou, potrebe komunikácie a rodinným problémom. Na Linku detskej istoty (LDI), ktorú zriadil Slovenský výbor pre UNICEF, volá denne v priemere 300 detí. Linka je k dispozícii 24 hodín denne. Možnosť poradiť sa s expertom v oblasti porušovania práv dieťaťa, rodinného, trestného a pracovného práva, ako aj Zákona o sociálnej pomoci majú záujemcovia vo štvrtok a v sobotu od 14. do 20. hodiny. Závažné prípady možno riešiť aj písomným a osobným kontaktom.
Zástupcovia Detského fondu OSN - UNICEF, pracovníci štátnych inštitúcií a mimovládnych organizácií, ktoré pracujú so znevýhodnenými deťmi, sa venujú problematike porušovania, zanedbávania i zneužívania a týrania detí v rodine. Vyše 70 expertov z Fínska, Lotyšska, Chorvátska, Poľska, Slovinska, Českej republiky, Indie, Veľkej Británie a Slovenska diskutuje na konferencii o možnosti ako predchádzať násiliu páchanému na deťoch a eliminovať ho. Hľadajú tiež možnosti, ako čo najefektívnejšie uplatniť v praxi Dohovor o právach dieťaťa, ktorého je Slovensko signatárom.
ms pa